Zombi Bilgisayar Ağı Kuran Botnet Çökertildi

 

İngiliz polisi, binlerce bilgisayarın sistemine sızarak, oldukça fazla hasara sebebiyet veren ve dünyanın en tehlikeli botnet’lerinden biri olarak tanımlanan Emotet’i çökertti.


Kurbanlarının bilgisayarlarına, e-postalara yerleştirdikleri zararlı yazılımlarla sızan ve ardından kontrolleri altına aldıkları bu bilgisayarları bir zombi PC ağına dönüştüren Emotet adlı botnet çökertildi. Ele geçirdikleri bilgileri ve sistemleri kötü niyetli kişilerin hizmetine sunan Emotet, İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinde yapılan baskınlarla geçtiğimiz günlerde kullanılamaz hale getirildi.

Avrupa polis teşkilatı Europol’un sözcüsü ise Emotet için dijital çağda kurulmuş en büyük ve en tehlikeli siber suç örgütü tanımlamasını yaptı.

Öte yandan bu botnet’i kuran veya işleten isimlere ulaşılamadı ancak operasyonları yönettikleri sunucular ve web siteleri ele geçirilip çökertildi.

Yine de botnet’in kurucularının bu operasyonlardan kazandıkları milyonlarca dolarla, yakın gelecekte yeni dijital suç organizasyonları kurmasının önünde engel bulunmuyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*