Yüz Tanıma Teknolojileri Yasaklanabilir

 

AB’den iki düzenleyici, kamusal alanlarda yüz tanıma sistemlerinin yasaklanması yönünde uyarıda bulundu.


Nisan ayında Avrupa Komisyonu, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin hakim olduğu önemli bir teknoloji için küresel standartlar belirlemek amacıyla çoğu gözetimin yasaklanması da dahil olmak üzere yapay zeka ile ilgili kurallar önerdi.

Yüz Tanıma Teknolojileri ve Kullanım Alanları

Teklif, bir şirketin ihlaller için cirosunun yüzde 6’sına kadar para cezası tehdidiyle sıkı güvenlik önlemleri ortaya koymasına rağmen kullanım konusunda caydırıcı olmuyor.

İki gizlilik kurumu, Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) ve Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS), halka açık alanlarda bireylerin uzaktan biyometrik kimliğinin ortaya çıkardığı son derece yüksek riskler konusunda uyardı.

“Biyometrik verileri kullanan yapay zeka sistemleri de yasaklanmalı”


Düzenleyiciler bireyleri etnik köken, cinsiyet, siyasi veya cinsel yönelime dayalı olarak kümelere ayırmak için biyometrik verileri kullanan yapay zeka sistemlerinin de yasaklanması gerektiği yönünde görüş bildirdiler. Ortak görüşe göre sağlık gibi çok özel durumlar dışında, bir kişinin duygularını anlamak için teknolojiyi kullanmak da yasaklanmalı.

Görüş bağlayıcı olmamakla birlikte Komisyon, AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu nezdinde ağırlık taşıyor. Dolayısıyla AB bu konuda değerlendirme yapabilir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*