Yeni Zelanda: Waikato Üniversitesi Sağlık Sistemi Hacklendi

Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi’nin sağlık sistemine siber saldırı düzenleyen bir hacker grubu; özel kayıtları, belgeleri ve bilgileri medyaya sızdırdı. Gerçekleştirilen veri sızıntısını yayınlamamayı tercih eden medya kuruluşları, olayı polise bildirdi.


Yeni Zelanda medyasından edinilen bilgilere göre, Waikato Bölge Sağlık Kuruluna siber saldırı düzenlendi. Saldırının sorumluluğunu üstlenen bir hacker grubu tarafından, hastalara ait özel bilgiler çeşitli basın kuruluşlarına sızdırıldı.

Medya kuruluşları; resmi görünümlü belgeler, kayıtlar, hastaların ve hastane çalışanlarının telefon numaraları ve adreslerini içeren çeşitli e-postalar aldıklarını söyledi. Gerçekleştirilen veri sızıntısına ait özel kayıtları yayınlamama kararı alan medya kuruluşları olayı polise bildirdi.

Waikato Üniversitesi CEO’su Kevin Snee, Radio New Zealand’a verdiği demeçte, “Bizimle birlikte çalışan ve tüm ipuçlarının takip edildiğinden emin olan polis ve polisle birlikte çalışan bir dizi siber güvenlik uzmanına teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Tıbbi Cihazlar Hacklenebilir Mi ?

Saldırının Etkileri Devam Ediyor


Geçen hafta gerçekleşen siber saldırı, Auckland’ın hemen güneyinde, Yeni Zelanda’nın kuzey adasındaki Yeni Zelanda’nın Waikato Bölgesi’ndeki hastaneleri hedef aldı. Hastaların tedavisi ve hastane personelinin ödemeleri etkilendi; bazı hizmetler ise hala etkilenmeye devam ediyor.

Hastaneler, birikmiş hastaları desteklemek için manuel bir sisteme geçmiş durumda. Halktan ise kritik olmayan durumlar için alternatif tedavi yollarına başvurması istendi.

Waikato hükümeti tarafından yapılan açıklamada, siber saldırının failleri olan hacker grubuna fidye ödemesi yapılmayacağı; bilgilerin kamuya açıklanması durumunda ise bir planın yürürlükte olduğu bildirildi.

Kaynak: DW

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*