Yeni Yasaya İlk Uyan VKontakte Oldu

 

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren sosyal medya yasası, aylık 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip platformlara, yeni yasa ile birlikte vergi ödeme ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirmişti. Rusya merkezli sosyal medya platformu VK, bu bağlamda temsilci belirleme kararı aldı.


Rusların Facebook’u olarak anılan VK, Facebook ile benzer özellikler göstermesiyle biliniyor. En çok Rusya’da kullanılan sosyal ağ, tercih edilen alternatif sosyal paylaşım sitelerinden birisi. Kendine özgü özellikleri de bulunan platformun tam adı ”VKontakte”. Kısa sürede büyük ilgi görmüş olan VK, 2006 yılının Ekim ayında kullanılmaya başlanmış bir sosyal ağ ve Türkiye de 1 Ekimde yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasasına ilk uyum sağlayan sosyal medya platformu.

Geçtiğimiz aylarda yapılandırılmaya başlanmış ve 1 Ekim de yürürlüğe sokulmuş yasa; Türkiye de faaliyet gösteren sosyal medya şirketlerine, aylık 1 milyondan fazla kullanıcıya sahipse, yeni yasa ile birlikte vergiye tabi olma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirmişti. Belirlenen şartlara uyulmadığı takdirde ise sırasıyla belirlenen cezai yükümlülüklerden sorumlu tutulacağı açıklanmıştı.

Sosyal medya uygulamalarına, ilk etapta 10 milyon TL ceza kesilecek. Ardından onların bu cezayı ödemesi için beklenecek. Cezayı ödemezlerse 30 gün içerisinde 30 milyon TL daha idari para cezası verilecek. Bütün bu süreç işin sadece maddi boyutu olarak görülüyor.

Ceza kesilen sosyal medya şirketleri, bunları ödememeye devam ederse bu defa internet bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak. Eğer temsilci atarlarsa cezası yarı yarıya indirilmiş olacak. Aksi halde her seferinde ceza katlanacak.

Tüm bu cezaların ödenmemesi halinde internet bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak. Bu işin en ileri noktası olarak görülüyor. Ayrıca Türkiye’deki reklam verenlerin bu tür platformlara reklam ödemesi yapması da engellenecek.

Twitter, Google, TikTok ve Linkedin ise konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmış değil.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*