Yeni Bir Wi-Fi Güvenlik Açığı Keşfedildi

 

Siber güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef, milyonlarca cihazı etkileyebilecek yeni bir Wi-Fi güvenlik açığı keşfetti. Araştırmacı Vanhoef, tespit ettiği bu açığın Wi-Fi standardından kaynaklandığı belirtti.


Wi-Fi güvenliğine yönelik yaptığı çalışmalarla adını duyuran güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef, milyonlarca cihazı etkileyebilecek yeni bir güvenlik açığı keşfetti. Tespit edilen  ve “parça saldırıları” olarak bilinen bu açığa, Wi-Fi standardından kaynaklandığı için çok yaygın bir şekilde rastlanıyor.

Ücretsiz Wi-Fi Erişim Noktaları ve Riskleri

Güvenlik açığının, nasıl çalıştığını analiz eden Vanhoef, korumalı bir Wi-Fi ağına bile birçok kusurun “kolayca enjekte edilerek” kötüye kullanılabileceğini belirtti. Araştırmacı, verdiği örneklerden birisinde; siber saldırganların söz konusu açığı, kurbanlarını kötü niyetli bir DNS sunucusu kullanmaya ikna ederek, trafiği engellemek için kullandığını açıkladı.

Vanhoef, test edilen dört ev yönlendiricisinden ikisinin, birkaç IoT cihazı ve bazı akıllı telefonlarla birlikte bu güvenlik açığından etkilendiğini de buldu.

“Güvenlik Açığının Etkileri 1997 Yılına Kadar Uzanabilir”


Araştırmacı Vonheaf, yeni bir Wi-Fi güvenlik açığı keşfettiVanhoef, söz konusu güvenlik açığının etkilerinin 1997 yılındaki standarda kadar uzanabileceği de açıklamasında belirtti. Bazı ek güvenlik açıkları, Wi-Fi ürünlerindeki programlama hatalarından kaynaklanıyor ve her Wi-Fi cihazını etkiliyor.

Açığın istismar edilmesi halinde güvenlik açıkları, telsiz menzilindeki bir saldırganın kullanıcı bilgilerini çalmasına veya cihazlara saldırmasına da olanak sağlıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*