Yasadışı Tehditler: Gri Borsa İşletmeleri Nedir?

 

Bilgisayar virüsleri yazan öğrencilerin ve kişisel kazanç sağlamak amacıyla kötü amaçlı yazılımlar geliştiren siber suçluların yanı sıra; yasadışı etkinliklerde bulunan “gri borsa işletmelerine” ait faaliyetlerin neden olduğu tehditler de söz konusudur.


Bu işletmeler aşağıdakiler gibi çeşitli etkinliklerden gelir sağlamayı amaçlar:

  • İstenmeyen elektronik reklamlar dağıtma
  • Sahte yazılım araçları sağlama
  • Kullanıcıları ücretli web kaynaklarına yönlendirme

Bu gri borsa işletmeleri, kullanıcının haberi olmadan kullanıcının bilgisayarına erişmek ve antivirüs programlarının eylemlerine karşı dayanıklılık sağlamak için genellikle bilgisayar korsanlarının program tekniklerinden yararlanır.

1. Yöntem: Adware (Reklam yazılımları)


Adware (Reklam Yazılımı) Nedir? Adware Virüsü Nasıl Temzilenir? | Berqnet

Özel reklam bileşenleri, kullanıcının bilgisayarına sızar ve genellikle kullanıcının bilgisayarına yetkisiz bir yazılım indirildiğinden haberi olmadan reklamlar indirip görüntüler. Açılır reklamlar çoğunlukla kullanıcı internet tarayıcısını açtığında görüntülenir. Böylelikle kurbanın açılır pencerelerin standart web sayfalarında görülen normal reklamlar olduğunu düşünmesi sağlanır.

Yasal olarak dağıtılan reklam yazılımları, genellikle ücretsiz veya paylaşılan yazılım uygulamalarının bir parçası olarak indirilir. Adware (Reklam yazılımı) unsurunu kaldırmak mümkün olduğu halde, bazı ücretsiz ve paylaşılan yazılım programları ilgili reklam yazılımı kaldırıldığında doğru çalışmamaya başlar.

1. Yöntem: Sahte Antivirüs ve Casus Yazılım Önleme Programları


Adware Is the Malware You Should Actually Be Worried About | WIRED

Kullanıcı, sahte bir antivirüs veya casus yazılım önleme programını indirmeye ikna edilir. Ardından, sahte program kullanıcının bilgisayarında casus yazılım veya bilgisayar virüsü algılandığını bildirir. Aslında program herhangi bir siber tehdit algılamayı denememiştir ve genellikle tehditleri algılama özelliğine sahip değildir.

Bir antivirüs programı tarafından yeterli düzeyde korunduğunu düşünen kullanıcı ise bu programın cihazında hangi amaçlar doğrultusunda kullanılabileceğinin farkında değildir.

3. Yöntem: Pornografi ve Özel Ücretli Kaynaklara Yönlendirme


Adware - Fraud Guides

Bazı durumlarda yazılım, kullanıcıdan onay almadan yüklenerek kullanıcıyı yalnızca ödeme karşılığında erişilebilecek bir web sitesini ziyaret etmesi için ikna etmeye çalışır.

Karşısına aniden çıkan ilgi çekici bir web sitesini incelemek isteyen kullanıcı; kimlik bilgilerinin çalınması, online dolandırıcılık ve siber şantaj vb. olumsuz birçok durumla karşı karşıya kalır.

Gri Borsa İşletmelerinden Korunma Yolları


The growing problem associated with adware and how to stay safe - Web  Hosting | Cloud Computing | Datacenter | Domain News

Gri Borsa İşletmeleri, kurbanlarının bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına virüs yaymak için çeşitli kötü amaçlı yazılımlar kullanmaktadırlar. Kullanılan bu yazılımlar; Truva atı virüslerinden, bilgisayar solucanlarına ve diğer bilgisayar virüslerine karşı değişebilmektedir. Tüm bu tehditlere karşı koruma sağlayan güvenilir bir Anti-Virüs programı kullanmak en etkili çözümdür.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için: Anti-Virüs Yazılımları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*