Yasadışı Ögelerin Satıldığı DeepDotWeb Davasında Karara Varıldı

 

Darknet pazarları, Tor hizmetleri, gizlilik, bitcoin ve ilgili haberler hakkında incelemeler sunan web sitesi DeepDotWeb’e ilişkin bir süredir devam eden davada, İsrailli operatör 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamayla, DeepDotWeb’in sahibi ve operatörü olan 37 yaşındaki Tal Prihar’ın, kara para aklama ve siteye yasa dışı bağlantılar ekleme suçlarından 8 yıl 1 aylık hapis cezasına ve akladığı 8.414.173 doları geri ödemesine hükmettiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca, davada eş sanık durumunda bulunan Michael Phan’ın da İsrail’de iade işlemlerinden geçtiğini açıkladı.

Hacking Araçları ve Uyuşturucu Gibi Yasadışı Ögeler Satılıyordu


DeepDotWeb, darknet pazarları, Tor hizmetleri, gizlilik, bitcoin ve ilgili haberler hakkında röportajlar ve incelemeler sunan bir haber sitesi olarak biliniyordu.

FBI tarafından yürütülen araştırmalar sonucu 2013’ten beri var olan DeepDotWeb’in sadece bir haber sitesi olmadığı, kullanıcılarına uyuşturucu, ateşli silahlar, hacking araçları, zararlı yazılımlar, çalınmış finansal veriler ve daha birçok yasa dışı ögelerin satın alındığı dark web pazarlarına geçit sağlayan bir web sitesi olduğu anlaşılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından 2019 yılında DeepDotWeb kapatılırken, 2013’ten beri DeepDotWeb sahibi ve operatörü olan Tal Prihar da daha sonra yakalanmıştı.

2021 yılında yapılan duruşmasında DeepDotWeb sahibi Prihar, davada eş sanık olan ve DeepDotWeb’in diğer bir operatörü olan Michael Phan’la birlikte, kullanıcılarına, fentanil, eroin, ateşli silahlar, hacking araçları, zararlı yazılımlar, çalınmış finansal veriler ve daha birçok yasa dışı ögelerin satın alındığı dark web pazarlarına geçit sağlayan bir web sitesini işlettiğini ve bu geçitleri sağlamak için dark web pazarlarından yaklaşık 8,155 bitcoin (o zamana göre 8,4 milyon dolar değerinde) komisyon aldığını ve söz konusu parayı da DDW bitcoin cüzdanından diğer bitcoin hesaplarına göndererek paravan şirketler aracılığıyla parayı akladığını kabul etmişti.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*