Yapay Zeka İle Öksürük Sesinden Covid Teşhisi

 

ABD’de yapay zeka algoritması kullanılarak geliştirilen bir yazılım,  Covid-19 hastalarını öksürük seslerinin karakteristik analizini yaparak tespit edebiliyor


Geliştirilen yazılım, korona virüs testi pozitif çıkan denekler üzerinde test edildi ve yapay zeka, vakaları yüzde 98,5 doğruluk oranıyla teşhis etmeyi başardı. Başka semptom göstermeyenler arasındaki başarı oranı ise yüzde 100 oldu.

Araştırmacıların geliştirilen yapay zekayı bir uygulama olarak piyasa çıkartmadan önce denetleyici kurumlardan izin alması gerekiyor.

Uzmanlar, belirti göstermeyen Covid-19 hastalar ile diğer deney grubundaki hastalar arasındaki yüzdesel farkın, semptom göstermeyen hastalardaki öksürüklerin, insan kulağı tarafından frekans farklarının algılanamaması ancak yapay zekanın bu farkı ayırıcı bir nitelik olarak görmesi olduğunu söylüyor.

Covid olduğunuzda ses üretme yönteminiz değişiyor


Bahsedilen yapay zeka yazılımı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) geliştirildi.

IEE Tıp ve Biyolojide Mühendislik Güncesi adlı bilimsel bir yayında yer alan araştırmayı yapan ekipten Brian Subirana, “Belirti göstermiyor olsanız dahi, Covid olduğunuzda ses üretme yönteminiz değişiyor” dedi.

Çalışmada “Okullar, işletmeler ve ulaşım yeniden açılırken, öğrencilerin, işçilerin ve halkın günlük taramadan geçirilmesi ya da gruplardaki salgınları çabuk ortaya çıkarmak için kitlesel testlerde kullanılabilir” denildi.

Cambridge Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi ve İngiliz sağlık şirketi Novoic de benzer projeler üzerinde çalışmaktalar.

Temmuz ayında İngiltere’nin Cambridge kentindeki “Covid-19 Sesler Projesi” kapsamında yürütülen çalışmada, nefes ve öksürük seslerinin birleşimine dayanarak, pozitif koronovirüs vakalarının yüzde 80 oranında başarıyla tespit edildiği açıklanmıştı.

Projeyi yürütenler, Mayıs itibarıyla 378 kişinin gönderdiği 459 öksürük ve nefes sesi örneğine sahiplerdi. Şimdiyse 30 bin dolayında kayıta sahip olduklarını belirtiyorlar.

Ancak MIT  yürüttüğü çalışmada, 70 bin civarında kişinin ses örneğine sahip olduğunu açıkladı. Bunların 2500’ünün de teyitli covid vakalarına ait sesler olduğuna değinildi.

Yapay zeka uzmanı Calu Chace, algoritmayi “Klasik bir AI (yapay zeka)” çalışması diye tanımladı.

Chace, “Bir makineye çok sayıda röntgen girip, kanseri tespit etmeyi öğretmekle aynı prensip. Yapay zekanın işe yaramasının bir örneği ve ilk kez bunun olumsuz bir yanını görmüyorum” dedi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*