Yapay Zeka Covid-19 Sebepli Ölümü Saptayabilir mi?

 

Kopenhag Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, yapay zekanın, hastalık geçmişinizi ve sağlık verilerinizi analiz ederek Covid-19’dan ölüp ölmeyeceğinizi yüzde 90 doğrulukla belirleyebileceği iddia edildi.


Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaklaşık 4 bin Danimarkalı Covid-19 hastasından elde edilen verilerle, yapay zekanın, bir insanın koronavirüsten ölüp ölmeyeceğini belirleyebileceği sonucuna ulaştı.

Araştırmada, cinsiyet, kalıtsal hastalıklar ve yüksek tansiyon gibi faktörlerin ‘yüksek riskli faktörler’ olarak belirlendiği belirtildi.

Ayrıca geliştirildiği takdirde yapay zekanın, solunum cihazına ihtiyaç duyan hastaları tespit etmede ve aşılama sırası belirlemede yardımcı olabileceği düşünülüyor.

technology and hospital ile ilgili görsel sonucu

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Dennis Nielsen, “Hastanelere yardımcı olacak modeller üzerinde çalışmaya geç başladık çünkü ilk dalga sırasında yoğun bakım hastaları için yeterli solunum cihazlarına sahip  değildik‘” ifadelerini kullandı.

Sonuçlar, Kopenhag Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ndeki araştırmacıların yeni paylaştığı bir çalışmada yer alıyor.

Araştırmacılar, salgının ilk dalgasından itibaren kişilerin, hastalık geçmişi ve sağlık değerlerine ilişkin olarak Covid-19’dan ne kadar kötü etkileneceğini tahmin edebilen bilgisayar modelleri geliştirmeye çalıştıklarını belirttiler.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*