Yanluowang Fidye Yazılımı Tehdidi Büyüyor

 

Yanluowang isimli yeni fidye yazılımı, giderek büyüyen bir tehlike haline geliyor. Yanluowang saldırılarında son dönemde bir artış yaşanıyor.


Siber suçlular, yalnızca ağı şifrelemekle kalmayıp aynı zamanda dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları başlatmak ve fidye ödenmezse çalışanları ve iş ortaklarını taciz etmek için tehditler savurarak kurbanlara yönelik saldırılarda yeni bir fidye yazılımı dağıtıyorlar.

Yanluowang olarak adlandırılan fidye yazılımı, Broadcom Software’in Symantec Threat Hunter ekibindeki siber güvenlik araştırmacıları tarafından, açıklanmayan büyük bir kuruluşa karşı bir siber saldırı girişimini araştırırken ortaya çıkarıldı.

Saldırı girişimi başarılı olmasa da soruşturma yeni bir fidye yazılımı biçimini ortaya çıkardı. Ayrıca, bazı siber suçluların saldırıları nasıl daha etkili hale getirmeye çalıştığına dair fikir verdi.

Yanluowang, kurbana fidye yazılımı bulaştığını söyleyen bir fidye notu bırakıyor ve fidye ödemesi için anlaşmak amacıyla bir iletişim adresine mesaj göndermelerini söylüyorr. Not, kurbanları polis, FBI veya yetkililerle iletişim kurmamaları ve bir siber güvenlik şirketiyle iletişim kurmamaları konusunda uyarıyor. Kurban bunu yaparsa verilerini geri almayacaklarını belirtiyor.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*