Yandex Yöneticisi Kullanıcı Verilerini Satışa Çıkardı

 

Rusya merkezli arama motoru Yandex’in sistem yöneticisi tarafından kullanıcı verilerinin satışa çıkarılması büyük bir tartışma yarattı. Yandex tarafından yapılan açıklamada, kişisel verilere erişimi olan üç sistem yöneticisinden biri olduğu söylenen kişinin, kullanıcı verilerini satışa çıkardıktan sonra tespit edildiği  ve verilerin güvenliğinin sağlandığını duyuruldu.


Rusya merkezli teknoloji şirketi Yandex’in bir çalışanı tarafından, kullanıcıların e-posta bilgilerini satışa çıkardığı tespit edildi. Üstelik bu çalışanın, Yandex bünyesinde teknik destek için kişisel verilere erişebilen üç sistem yöneticisinden biri olduğu belirtilirken, Yandex, çalışanın kimliğiyle ilgili resmi bir açıklama yapmamayı tercih etti.

Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor

Mevcut süreçle ilgili mağduriyet yaşayan kullanıcı sayısının 4 bin 887 kişi olduğu açıklandı. Yandex veri ihlalini tespit ettikten sonra; olaya çok hızlı bir şekilde müdahale edildiğini, şüpheli giriş denemelerinin engellendiğini duyurdu. Konuyla ilgili mağduriyet yaşayan kullanıcıların hesap şifrelerini değiştirdikten sonra e-postalarını güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilecekleri açıklandı.

Rutin bir güvenlik taraması esnasında tespit edilen durum sonrası, Yandex’in daha büyük bir güvenlik zafiyeti yaşamasının da önüne geçildi. Kullanıcılarla ilgili herhangi bir ödeme bilgisine erişilmediği duyurulurken, verilerin kime ve ne amaçla satıldığı belirtilmedi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*