Xiaomi Türkiye Fabrikası Açılıyor

 

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin Türkiye’de kuracağı fabrikanın açılış tarihi belli oldu. Fabrika yılda 5 milyon adet telefon üretme kapasitesine sahip olacak.


Türkiye akıllı telefon üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Şirketlere tanınan cazip imkanların ardından birçok şirket Türkiye’de üretime başlayacağını duyurdu.

Son olarak Türkiye’de fabrika kuracağını duyuran Çin merkezli telefon üreticisi Xiaomi’nin üretime başlayacağı tarih açıklandı. Xiaomi tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da kurulacak olan fabrikanın 29 Mart 2021’de açılacağı duyuruldu.

Xiaomi Türkiye’de Telefon Üretimine Başlıyor

Fabrikada yılda beş milyon adet telefon üretilmesi öngörülüyor. Fabrikanın açılmasıyla beraber 2 bin kişiye istihdam sağlanacağı da belirtildi.  Xiaomi ve Salcomp’un kuracağı fabrikanın açılışına, Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ve Salcomp Avrupa Direktörü David Chang’in katılacağı bildirildi.

Yerli Üretime Teşvik Amaçlanıyor


Türkiye akıllı telefon üreticilerine yerli üretim teşvikleri sağlıyor. Bu sayede Türkiye’de üretilecek olan başlangıç segmentindeki telefonların fiyatları da aşağı çekilecek. Bir diğer Çinli telefon üreticisi Oppo da, İstanbul Tuzla’da kurulan fabrikada test üretimine başladı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*