Wi-Fi ve Lokasyon Bazlı Pazarlama Nedir ?

Ücretsiz Wi-Fi noktaları her yerde; iş yerleri, halka açık alanlar, alışveriş merkezleri, havaalanları hatta mahalledeki küçük esnaf işletmeleri. Halka açık ücretsiz Wi-Fi noktalarıyla kişisel verileriniz ve mahremiyetiniz tehlike altında


Ücretsiz Wi-Fi noktaları her yerde; iş yerleri, halka açık alanlar, alışveriş merkezleri, havaalanları hatta mahalledeki küçük esnaf işletmeleri. Ancak artık çok büyük bir çoğunluğumuzun öğrendiği üzere aslında hiçbir şey ücretsiz değil ve her şeyin bir bedeli var: Kişisel verileriniz ve mahremiyetiniz.

Siz ücretsiz Wi-Fi kullandığınızda bu hizmet büyük ihtimalle bir üçüncü taraf tedarikçi tarafından sunuluyor ve sizi çevrimiçi hale getirmek karşılığında da sizin giriş yaptığınız e-posta adresi, telefon numarası, sosyal medya profili ve diğer kişisel veriler gibi bilgileri topluyor.

Tüm bu verilerin toplandığını, farklı gruplara ayrılarak hedefe uygun kullanılmak üzere satıldığını biliyoruz. Yani verilerinizin sizin bilmediğiniz bir “ücreti” var ve “ücretsiz” sandığınız hizmetler karşılığında verileriniz ile ödeme yapıyorsunuz.

Wi-Fi ve Lokasyon Bazlı Pazarlama Nedir ?


Lokasyon bazlı pazarlama size o an bulunduğunuz yere göre reklam gönderilmesi anlamına geliyor. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde, orada bulunan bir mağazadan “İşetmemizde %50 indirim var” mesajı gelmesi elbette tesadüf değil.

Bazı Wi-Fi servis sağlayıcıları, portala girmiş olduğunuz e-posta, telefon numarası veya sosyal medya profiliniz ile size ait laptop veya akıllı telefonunuzun MAC (Media Access Control) adresine bağlanabiliyor. Wi-Fi açıldığında cihazların yayın yaptığı benzersiz alfanumerik kimliğini gösteren MAC adresi, cihazın akıllı telefon, iPhone veya Samsung Galaxy olduğuna dair bilgiler veriyor. MAC adresi cihazın türü dışında herhangi bir bilgi vermese de, kullandığınız cihazın MAC adresi, profilinize atanmış ise ve Wi-Fi açık konumda ise “ücretsiz” wi-fi servis sağlayıcının bağlantı noktaları tarafından takip edilebiliyorsunuz.

Somut bir örnekle şöyle de açıklanabilir; bir AVM içerisindeki sürekli gittiğiniz bir işletme, sizin profilinize atanmış MAC adresinizi görüp, kimlik çıkarımı yaparak “AVM’ye gelmişler” diyebiliyor.

Hangi şehirde, nerede, ne yaptığınız bu sistem vasıtasıyla izlenebiliyor.

Wifi ve Lokasyon bazlı pazarlama stratejisi hedefli reklamlar için biçilmiş kaftan değeri taşımaktalar.

Starbucks İşletmesinde Sunulan Ücretsiz Wifi Hizmeti İle İlgili Örnek Olay


Örneğin eğer Starbucks’a gittiğinizde Wispotter kullananlardansanız Wispotter sayfasında (https://wifi.wispotter.com/Wispotter) kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığına dair hiçbir bilgi bulunmadığını göreceksiniz.

Türkiye genelinde 1000’den fazla noktada internet hizmeti verdiği bilinen Wispotter ile ilgili sorulması gereken bir çok soru da var: Erişilen veriler nasıl saklanıyor ? Bu veriler kimlerle paylaşılabilir ? Hangi verileriniz, ne kadar süre saklanıyor ?

Bu soruların cevabını öğrenmek için bir grup siber güvenlik araştırmacısı Wispotter’ın çağrı merkezini aramışlar. Telefona ilk çıkan kişi “kanuna uygun davranıyoruz”, “sisteme kendi isteğinizle üye oluyorsunuz” gibi cevaplar vermiş. Bu sebeple çağrı merkezini ikinci kez arayarak, yukarıdaki soruların cevaplarını yazılı olarak nasıl alabileceklerini sormuşlar.

Karşı taraf, kişileri https://www.doruk.net.tr/29-kurumsal/769-kisisel-verilerin-korunmasi/ linkine yönlendirerek istedikleri bilgileri edinebileceklerini dile getirmiş. Sizde verdiğimiz linkten, yukarıdaki soruların cevaplarını alabilir ve kişisel verileriniz üzerindeki haklarınızı öğrenerek dilerseniz işlem yapılmasını talep edebilirsiniz.

“Ücretsiz” Wi-Fi noktalarına bağlantı yapmadan önce hiç okumadığımız “Kullanma Koşullarını” ve neleri kabul ettiğimizi öğrenmek önemli, böylece hiçbir şeyin “bedava” olmadığı konusunda hem fikir olunabilir.”

Eğer pazarlama stratejilerinin kurbanı olarak her an her yerde takip edilmek istemiyorsanız; kullanmadığınız sürece Wi-Fi kapalı tutmanızda büyük yarar var.

 

Kaynak: Sibersavaşcephesi

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*