WhatsApp’ın Rakibi Güvenlik Sorunuyla Gündemde

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi kullanıcıları üzerinde olumsuz bir etki yaratırken, rakip uygulaması Telegram da bir güvenlik sorunu ile gündeme geldi.


WhatsApp’ın gizlilik konusunda şeffaf tutum sergilememesi, bazı kullanıcıları Telegram kullanmaya yöneltiyor. Ancak Telegram’la ilgili yeni güvenlik açığı iddiaları da kafa karışıklığına neden oldu.

Ahmed Hassan isimli bir araştırmacı, Telegram’ın People Nearby özelliğinde güvenlik açığı olduğunu iddia etti. Hackerların bu özelliği kullanarak kullanıcılara ait konum bilgilerini toplayabildikleri belirtildi.

Ahmed Hassan’ın tespitine göre hackerlar, sahte konum bilgileri kullanarak gruplara dahil oluyor. Daha sonra ise sahte Bitcoin yatırımları için davetlerde bulunarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor.

Detaylara baktığımızda ise Telegram’da People Nearby özelliği aslında varsayılan olarak kapalı konumda bulunuyor. Yani kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda bu özelliği aktif hale getiriyor.

Telegram, bu tip durumları göz önüne alarak özelliği varsayılan olarak kapalı konuma getirmiş. Dolayısıyla bunun tam anlamıyla bir güvenlik açığı olduğunu söylemek pek de doğru olmayacak diyebiliriz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*