WhatsApp Veri Paylaşımını Zorunlu Kıldı

 

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp’tan kullanıcılarının veri mahremiyetini tartışmalı hale getirecek bir adım geldi. Hizmet şartları ve gizlilik politikasına Facebook’la veri paylaşımını ekleyen WhatsApp, şartları kabul etmeyen kişilerin hesabını sileceğini açıkladı.


WhatsApp’ın hizmet şartlarını ve gizlilik politikasını güncellemesi yeni bir haber değil. Çoğu platform, hizmetlerini çeşitli aralıklarla güncelliyor. Platformları kullanmaya devam edebilmek için kullanıcıların yeni koşulları kabul etmesi de standart bir uygulama olarak göze çarpıyor. Ancak WhatsApp, yeni politikayı kabul etmek veya hesabınızı silmek için 8 Şubat 2021’e kadar kullanıcılarına süre tanıdı.

“Özel hayatınıza saygılı olmak DNA’mızda var. WhatsApp’ı kurduğumuz günden itibaren Hizmetlerimizi güçlü gizlilik ilkeleri ışığında geliştirmeyi hedefliyoruz” cümleleri ile başlayan WhatsApp Gizlilik İlkesi, kullanıma girecek yeni ilkelerin parçası değil. Uçtan uca şifreleme devam edecek olsa da yeni koşullar uygulamayı Facebook ürünlerine ‘bağımlılık’ yaratıyor.

WhatsApp’ın yeni gizlilik ilkeleri, kullanıcılarının verilerini Facebook Şirketi Ürünleri ile paylaşacağını belirtiyor.

Uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsanız telefonunuza düşecek bildirimle yeni koşulları kabul etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde uygulamayı kullanamayacaksınız.

WhatsApp, kullanıcılarından topladığı bilgileri de açıkladı. WhatsApp, donanım bilgileri, işletim sistemi bilgileri, pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, tarayıcı bilgileri, mobil ağ, dil ve saat dilimi, IP adresi, hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgileri, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezleri, başkalarının sizin hakkınızda sağladığı bilgileri, kullanıcı şikayetlerini, WhatsApp’taki İşletmeleri, Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcılarını, Üçüncü Taraf Hizmetleri gibi verileri topluyor.

Açıklanan bu bilgiler bundan böyle Facebook, Instagram ve diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile paylaşılacak.

WhatsApp Veri Paylaşımını Zorunlu Kıldı-Cemal Mete Hayırlı

WhatsApp’ın İnternet Sitesinden Açıklama Yapıldı


Alınan bu kararın nedeni olarak WhatsApp’ın internet sitesinde yer alan açıklamada “Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak, Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak, Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek, onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler), özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek ve WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak.  Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak” ifadelerine yer verildi.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*