WhatsApp Uçtan Uca Şifrelemeden Vazgeçiyor

 

Uçtan-Uca Şifreleme sistemi ile kullanıcıların mesajlarını koruma altına alan WhatsApp, uygulamayı gevşeterek yeni geliştirilen ve homomorfik şifreleme adı verilen sistemle kullanıcıların mesajlarını okuyabilir hale gelecek.


WhatsApp, sözleşme konusunun tamamen kapanmasının ardından yeni bir skandalla tekrardan gündeme geliyor. Bu kez de başrolde Uçtan-Uca Şifreleme sistemi yer alıyor. Ortaya çıkan bilgiler, şirketin özel bir altyapıyla birlikte Uçtan Uca Şifrelenmiş mesajları inceleyebileceğini gösteriyor.

Facebook, WhatsApp mesajlarını okumak istiyor - 2

Uçtan Uca Şifreleme ve Homomorfik Şifreleme Nedir?


Bu sistem WhatsApp’ta sadece gönderici ve alıcı tarafından görünüp okunabilen mesajları temel alıyor. Yani mesajları internet sağlayıcıları ve ağ yöneticileri de dahil olmak üzere uygulama geliştiriciler de göremiyor.

Üzerinde çalışılan yeni sistem Homomorfik şifreleme ise kullanıcıların şifrelenmiş verileri üzerinde şifresini çözmeden hesaplamalar yapmalarına izin veren bir şifreleme biçimidir. Uçtan Uca Şifreleme’yi kaldırmadan mesajların incelenebilmesini sağlar.

WhatsApp, hayata geçirmek istediği bu sistem ile şifrelenmiş mesajların şifresini çözmeden incelenmesini temel alıyor. Yani WhatsApp’ın, Uçtan Uca Şifreleme sistemi esnetilerek daha farklı bir forma dönüştürülmesi söz konusu.

Facebook, WhatsApp mesajlarını okumak istiyor - 6

WhatsApp Neden Homomorfik Sisteme Geçmek İstiyor?


Asıl amaç, mesajlar ve içerikler sayesinde reklam analizinin yapılması. Yani bir yandan güvenlik devam ederken bir yandan mesajların görüntülenmesi ve reklam hedeflemede kullanılması söz konusu. Tabii bu da tepkilere neden oluyor.

Homomorfik şifreleme olarak isimlendirilen bu sistemin ilerleyen süreçte kapsam alanının daha da genişlemesi söz konusu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*