WhatsApp Kullanıcıları Casus Yazılımla Hedef Alındı

 

WhatsApp ile NSO arasında gerginlik bitmek bilmiyor. Pegasus casus yazılımın, WhatsApp’taki kullanıcılara saldırmak için kullanıldığı belirtiliyor.


WhatsApp CEO’su Will Cathcart, The Guardian’a verdiği bir röportajda, hükümetlerin NSO’nun Pegasus yazılımını 2019’da ABD müttefiki olan üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri de dahil olmak üzere dünya çapındaki üst düzey hükümet yetkililerine saldırmak için kullandıklarını iddia etti.

İhlallerin, iki hafta içinde 1.400 WhatsApp kullanıcısını tehlikeye atan ve bir davaya yol açan daha büyük bir kampanyanın parçası olduğu bildirildi. Cathcart, NSO hakkındaki raporların 2019 WhatsApp saldırısından elde edilen bulgularla “eşleştiğini” söyledi.

Pegasus Casus Yazılımıyla Binlerce Kişi Gözetlendi

 

NSO, “hiçbir gerçek temeli” olmadığı ve listenin yalnızca potansiyel Pegasus hedeflerine odaklanamayacak kadar büyük olduğu konusunda ısrar ederek, hack’ler ve liste hakkındaki iddiaları şiddetle reddetti. Ayrıca NSO doğrudan WhatsApp’a meydan okuyarak, platformun şifreli yazılım kullanarak “pedofilleri, teröristleri ve suçluları” engelleme konusunda başka alternatifleri olup olmadığını söyledi. Bu olaylar sonrasında WhatsApp’ın NSO ile gerginliğinin daha uzun süreceğini söyleyebiliriz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*