WhatsApp E-ticarete Açılıyor

 

WhatsApp’ın E-ticarete Açılarak, Kullanıcıların Doğrudan Mobil Uygulama Üzerinden Alışveriş Yapabileceği Açıklandı


Dünya genelinde yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Şubat 2020 istatistiklerine göre Google Play Store da 5 milyon indirilmeyi geçtiği ve aktif 2 milyar kullanıcıya ulaştığı İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından açıklanmıştı.

Facebook tarafından 2014 yılında 19 Milyar $ karşılığında satın alınan WhatsApp büyümeyi sürdürerek, dünya üzerinde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması ünvanına kavuşmuştu. WhatsApp’tan gelen son haber ise, kullanıcılar üzerinde bir nevi şaşkınlık yarattı denebilir. Facebook’un hali hazırda tekelcilikle ilgili açılan davaları sürerken, anlık bir mesajlaşma uygulaması üzerinden e- ticaret alanında da faaliyete geçecek olması kimi kesimlerce anlamsız ve gereksiz olarak değerlendirildi.

Facebooktan gelen duyuru ise, gelecek güncellemeyle birlikte kullanıcıların doğrudan “Facebook Shops” ismi verilen mağazalara ulaşarak alışveriş yapabilme imkanına kavuşacağına yönelik oldu.

WhatsApp yöneticilerinden Matt Idema, yeni özelliğin bu yıl içerisinde kullanıma gireceğini duyurdu. Şirket bu sayede ücretsiz olan uygulamasından gelir elde edebilmeyi umuyor.

Hosting Hizmeti Verileceğide Duyuruldu


WhatsApp ayrıca, müşterilerle mesajlaşmak için uygulamayı kullanan satıcılara, bu mesajları saklayabilecekleri bir hosting hizmeti de sunmaya hazırlanıyor.

Söz konusu hizmet her ne kadar ücretsiz olarak sunulsa da WhatsApp, firmaların paralı hizmetlere daha fazla geçiş yapmasını bekliyor. WhatsApp’ın paralı hizmetlerini kullanan şirketler, müşterilere gönderilen mesaj başına 0,5 ila 9 cent ödüyor.

Hosting servisinin ise bu yıl kullanılmaya başlanacağı açıklanan e-ticaret güncellemesinin aksine önümüzdeki yılın mart ayında kullanıma girmesi bekleniyor.

Facebook’un e-ticaret servisi “Facebook Shops”, Covid-19 krizi sürerken mayıs ayında ABD’de başlamıştı. Servis sayesinde satıcılar, sosyal ağ ile entegre olan sayfalar üzerinden Facebook ve Instagram’dan doğrudan satış yapabiliyorlar.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*