WhatsApp Bu Kez Tehlikeli Virüsle Gündemde

 

Geçtiğimiz haftalarda gizlilik politikasında yaptığı değişiklerle gündeme gelen WhatsApp uygulamasında bu sefer de virüs tehlikesi yaşanıyor.


Söz konusu virüs, “Telefon kazanmak için bu uygulamayı indirin” mesajıyla kullanıcıları ‘Huawei Mobile’ uygulamasını kurmak üzere sahte bir  ‘Google Play’ sayfasına yönlendiriyor. Virüs, WhatsApp üzerinden gelen mesajlara otomatik yanıt verme seçeneğiyle yayılıyor.

Bildirimlerinize Erişiyor ve Telefonunuzdan Diğer Kullanıcılara Yayılıyor


ESET’te virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko paylaştığı bir videoda “Bu kötü amaçlı yazılım, alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Virüs, otomatik olarak gönderilen “Telefon kazanmak için bu uygulamayı indirin” mesajı taşıyan bir bağlantı üzerinden sahte bir ‘Google Play’ hesabına yönlendiriyor. Sizden Huawei ile hiçbir alakası olmayan ‘Huawei Mobile’ adında bir uygulamayı indirmenizi istiyor. Huawei Mobile uygulamasını telefonunuza kurduğunuzda ise virüs bulaşmış oluyor.

Mesajlarınıza Otomatik Olarak Yanıt Veriyor


Uygulama kurulumunda sizden bildirimleriniz için erişim isteyen virüs daha sonra WhatsApp’ın gelen mesajlara otomatik olarak yanıt verme seçeneğiyle birlikte size gelen mesajlara otomatik olarak söz konusu bağlantıyla yanıt veriyor.

Yalnızca bunlarla sınırlı kalmayan virüs, telefonunuzda arka planda çalışma ve diğer uygulamalar üzerinde çalışma gibi ek izinleri de vermenizi isteyerek cihazınızı tamamıyla ele geçirmiş oluyor. Saatte yalnızca bir kez gönderilebilen bu bağlantı aracılığıyla cihazına virüs bulaşmış kişilerin kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri çalınabiliyor.

Böylesi Bir Android Yazılım Gönderdim


Lukas Stefanko, “Kendini yaymak adına bu kadar işlevselliğe sahip herhangi bir Android kötü amaçlı yazılıma rastladığımı hatırlamıyorum.” ifadelerini kullanırken herhangi bir şey indirirken, güncellerken güvenilir kaynakların kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*