Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir ?

Virüslerden korunma yolları hakkında sizlere genel olarak bilgi vermek istiyorum. Günümüz teknoloji çağında, insanlığın yararına geliştirilen yararlı  teknolojik yazılımlar olduğu kadar, bir o kadar da insanlığa veya mekaniğine zarar veren uygulama ve yazılımlarda bulunmaktadır. Bilgisayar ,tablet ve telefon olmayan bir hayat şu an düşünülemiyor ve içeriğinde bulunan yazılımlar yararlı kullanıldığı gibi bir o kadar da zarar verecek halleri de ortada dolaşmakta ve olumsuz sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Bunların başını ise Virüsler çekmektedir.


Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayara yüklediğimiz programları yani yazılımları yardımcı araçlar olarak kullanmaktayız . Virüsler ise bunlarda bir küçük yazılımlardır fakat küçük olmasına rağmen bir o kadar da tehlikeli ve bulaştığı bilgisayar ,tablet, akıllı mobil telefonlara büyük zarar verecek , bulaştığı sistemleri alt üst edecek aynı zamanda önemli dosyaları kilitleyip fidye isteyecek kadar tehlikeli yazılımlardır.

Virüs Çeşitleri ;

Bilgisayara bulaşan virüsler , Dosya Virüsü , Boot Virüsü , Solucan ve Turuva atları , Adware ve Spyware yazılımlar olarak çeşitlere ayrılmıştır.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarlara Virüsler farklı yollar ile bulaşır , e-posta yolu , programlar içine kodlanarak , zararlı linkler , zararlı kodlar , internet’den indirdiğiniz dosyalar , oyun yüklerken Crackli dosyalar ile , flash bellek ile virüs bulaşma aracıdır.

Buraya kadar bilgisayar virüsleri hakkında kısa bilgiler verdim , şimdi bilgisayarda virüs olup olmadığını nasıl anlarım bununla ilgili olarak kısa bilgi veriyim.

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

* Bilgisayarda hissedilir kasmalar oluşmaktadır.

* Sabit Disk alanı kendiliğinde dolmaya başlar , bunun nedeni kendi kendine indirmeler yapabilir ve aynı dosya isimleri ile çift çift atmaya başlayabilir.

* Bilgisayarda sistem dosyaları silinir ve sık sık program hataları veriyor ise dosyalara zarar geldiği için bilgisayarınızda mavi ekran hataları oluşur.

* exe dosyaları yani setup programları bilgisayara yüklenemez bir duruma gelir.

* İşlemci ve Hdd donanımları %90 ile %100 arasında çalışma performansı gösterir ve buda bilgisayarın aşırı ısınmasına sebep olur.

* Windows Görev Yöneticisi çalışmaz duruma gelir yani , Ctrl +Alt + Delete ile bastığınızda açılmaz dosyaları kilitler.

Yukarıda saydığım tespit ile ilgili olarak daha fazla bilgisayarda virüs olup olmadığını anlayabileceğimiz bir çok yöntem vardır. Bunlarda sizin sisteminizi iyi gözlemleyerek yapabilirsiniz.

Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruruz?

* Bilgisayarımızı virüslerden koruma yöntemleri arasında en önemli nokta Lisanslı Antivirüs yazılımıdır. İnternetten indirdiğiniz antivirüs programlarını sakın kullanmayınız bunların kendisi birer virüs olabilir. Virüs yazılım firmaların orjinal web sitelerinden ücretsiz demolarını indirebilirsiniz fakat buda tam koruma sağlamaz ve belirdiği günden sonra koruma altında tutmaz bilgisayarınız. Antivirüs Paketlerimizi İnceleyebilirsiniz. http://cemalmetehayirli.com.tr/antivirus-paketleri/

* Bilgisayarınıza İndirdiğiniz Program , Dosya , Müzik , Resim gibi her indirdiğiniz ne varsa mutlaka virüs taramasından geçiriniz.

* Güvenilir olmayan web sitelerinden indirme yapmayınız , Gerekirse sitenin güvenilir olup olmadığını Google Güvenlik Testi ile kontrol ediniz.  Son zamanlara Ptt Kargo , Telefon Faturası gibi ve buna benzer kimliği belirsiz kişilerden gelen e-postaları sakın açmayınız. gelen mail uzantıları harf değişikliği ile sizi aldata bilir bunu çok iyi izleyiniz ve bu mailleri açmadan siliniz. Gelen mailleri açtığınızda bilgisayardaki dosyaları kilitleyerek sizden fidye isteyerek yüksek para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

* Program , Oyun gibi programlar için Crack dosyaları son derece tehlikelidir . bunları yüklemeyiniz , mümkün olduğu kadar lisanslı ürünler kullanın.

* Orjinal Windows İşletim sistemi kullanın

* Bilgisayarınızda önemli dosyaların mutlaka , Günlük , Haftalık Yedekleri bulunsun bir sistemci olarak Bilgisayarın kendi yedeğini bile almaktayım. Dosyalarınızı usb flash belleğe bir yedeği bulundun.

* Şifrelerinizi karışık karakter kombinasyonu ile şifreleyin örnek User1234! gibi büyük , küçük , rakam ve Karakter işareti kullanın ve kimse ile paylaşmayın

* Güvenlik Duvarı kullanın

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?