Veri Yığınları Analizi: Tehdit İstihbaratı Nedir?

 

İşletmenizi ve dijital varlıklarınızı, dışarıdan gelen tehditlere karşı koruma altına alabilmek için, öncelikle siber güvenlik ile ilgili bazı temel bilgilere sahip olabilmeniz son derece önemlidir.


Bu en temel bilgileri sizlere aktarabilmek adına bu yazımızda, siber güvenliğin en önemli unsurlarından biri olan tehdit istihbaratı kavramını ele aldık. Tehdit istihbaratı nedir, neden önemlidir ve işletmeniz için ne anlam ifade ediyor gibi çeşitli soruların cevaplarını öğrenmek için başlayalım.

Tehdit İstihbaratının Tanımı


Tehdit istihbaratı, gerçek sorunları tespit etmek için veri yığınlarının bağlama dayalı olarak incelenmesi ve bulunan soruna özgü çözümlerin dağıtılması anlamına gelir ve işletmenizi hedef alan siber tehditleri tanımlayıp analiz edebilir. Burada anahtar sözcük “analiz” terimidir. Tehdit istihbaratı, veri yığınlarını tek tek incelemeyi gerektirir.

Tehdit istihbaratının tanımı genellikle basitleştirilir veya diğer siber güvenlik terimleri ile karıştırılabilir. En yaygın görülen durum, “tehdit verileri” teriminin “tehdit istihbaratı” ile karıştırılmasıdır. Tehdit verileri, olası tehditlerin listelenmesidir. Bu ifadeyi Facebook haber kaynağı gibi düşünebilirsiniz; olası sorunların devam eden bir listesidir.

Ancak Facebook gönderileri siz bunları okuyup arkadaşlarınızın önceki gönderilerindeki bilgilerle birleştirene kadar bir anlam ifade etmez, öyle değil mi?

İşte bu süreç ise tehdit istihbaratıdır. Bilişim Teknolojileri  uzmanlarının veya gelişmiş araçların, tehditleri okuyarak analiz etmesidir. Ardından saptanan analizler ile ilgili, bir tehdidin gerçek olup olmadığı ve gerçekse bu konuda ne yapılacağı belirlenir.

Tehdit Zekası Kavramı ve Önemi

Tehdit İstihbaratı Neden Önemlidir?


Tehdit istihbaratı, herhangi bir siber güvenlik ekosisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Zaman zaman CTI(Cyber Threat İntelligence=Siber Tehdit Zekası) olarak da adlandırılan siber tehdit istihbaratı programları aşağıdakileri yapabilir:

 • Veri kaybını önleme
  İyi yapılandırılmış bir CTI programı sayesinde şirketiniz, siber tehditleri tespit edebilir ve veri ihlallerinin hassas bilgileri yayınlanmasını engelleyebilir.
 • Güvenlik önlemleri açısından yol gösterme
  CTI, tehditleri tanımlayıp analiz ederek, korsanlar tarafından kullanılan şablonları tespit eder ve işletmelerin gelecekteki saldırılara karşı koruma sağlamak için güvenlik önlemleri uygulamasına yardımcı olur.
 • Başkalarını bilgilendirme
  Korsanlar her geçen gün daha akıllı davranmaktadır. Siber güvenlik uzmanları korsanlara ayak uydurabilmek için siber suçlarla mücadele amaçlı bir toplu bilgi bankası oluşturmak amacıyla, karşılaştığı taktikleri BT topluluğuyla paylaşır.

Tehdit İstihbaratının Durumu


İyi haber, birçok işletmenin halihazırda CTI olanağından faydalanıyor olmasıdır. Araştırmalar şirketlerin yalnızca %5,9’unun CTI kullanmadığını göstermektedir ancak çok sayıda işletme kullandığı sistemin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte, işletmelerin %40,5’i CTI programının “olgunlaşmakta” olduğunu belirtmektedir.

CTI Nedir-CTI Ne Anlama Gelir

Bir işletmenin başarılı olabilmesi için ise; gerekli araçların yalnızca birkaçını değil, tümünü sunan bir siber güvenlik şirketiyle çalışması gerekir.

Bir Tehdit İstihbaratı Programında Aranacak Özellikler


Tehdit yönetimi, varlıklarınıza 360 derece bakış gerektirir. Etkinlikleri izleyen, sorunları tespit eden ve şirketinizi korumak için bilinçli kararlar vermek üzere ihtiyaç duyduğunuz türde verileri sağlayan bir programa gerek duyarsınız.

Bir CTI programında aranacak özellikler şu şekildedir:

 • Özel tehdit yönetimi
  Sisteminize erişen, zayıf noktaları tespit eden, koruma önerilerinde bulunan ve sisteminizi 7/24 izleyen bir şirketle çalışmanız gerekir. Çok sayıda siber güvenlik sistemi bunları yaptığını iddia etse de bir sorunu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilecek bir şirket bulmalısınız. Siber güvenlik her soruna uygun tek bir çözümden ibaret değildir, bu nedenle size esnek olmayan tek bir çözüm satmaya çalışan bir şirketle yetinmeyin.
 • Tehdit verileri mesajları
  Olası sorunları takip etmek için kara listeye alınan web sitelerinin ve kötü amaçlı kişilerin dakikası dakikasına güncellenen bir listesine ihtiyaç duyarsınız.
 • Araştırmalara erişim
  Korsanların nasıl erişim sağladığını, ne istediğini ve bunu nasıl elde ettiğini açığa çıkaran en son araştırmalarına erişmenize olanak tanıyan bir şirkete gereksinim duyarsınız. Kendini bilgi zırhıyla güçlendiren şirketler daha bilinçli kararlar verebilir.
 • Gerçek çözümler
  Bir CTI programı, şirketinizin saldırıları tanımlamasına ve sorunu çözmesine yardımcı olmalıdır. Daha azı kabul edilemez. Programın kapsamlı olması gerekir. Örneğin, olası sorunları tanımlayabilen ancak çözüm sunmayan bir program kullanmak istemezsiniz.

Tehdit istihbaratı, her büyüklükteki işletme için hızla temel bir ihtiyaç haline gelmektedir. Şirketinizi korumak için sorunları bulmanıza yardımcı olabilecek ve her türlü tehdide karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilecek bir siber güvenlik uzmanı veya şirketiyle çalışmak, sizi ve kurumunuzu tam anlamıyla güvene alabilmenin tek yoludur.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*