Veri Yedekleme Dosyalarına Neden İhtiyacınız Var?

 

Kritik sistem dosyalarınızı ve kişisel dosyalarınızın kopyalarını bir sabit sürücüye ya da harici bir depolama cihazına yedekleme işlemine “veri yedekleme” adı verilir.


Veri yedekleme işlemi, sistem arızası yaşanması, verilere ulaşımınızın engellenmesi veya hedef dosyanın bozulması gibi durumlarda verilerinizi koruma altına alabilmeniz açısından kritik bir adımdır. Dosyalarını, özellikle de finansal kayıtlarını yedeklemeyen kuruluşlar; işletmelerini kaybetme noktasına kadar gidebilecek bir riskin altına girmeyi göze almış demektir.

Birçok şirket, tüm faaliyetlerini (finans, insan kaynakları, maaş bordrosu, satış, pazarlama ve daha fazlası) yürütmek için bilgisayarlara güvenir. Bazı durumlarda, yanlışlıkla veya kötü amaçlarla gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda dosyalarına erişemeyen şirketler faaliyetlerine devam edemezler.

Dosyalarını yedeklemeyen tüm birey ve kuruluşlar, önemli verilerini kalıcı olarak kaybetme riskini göze almış olur. Bireyler için kişisel finansal kayıtlar, önemli belgeler ve yeri doldurulamaz fotoğrafların kaybolması büyük oranda stres ve hayal kırıklığı yaratır.

Modern ve Kapsamlı Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümlerinin Avantajları -  NGN Blog

Dosyalara Yönelik En Büyük Riskler Nelerdir?


Bilgisayar dosyalarına yönelik en önemli üç risk şunlardır:

  • Kullanıcı veya yöneticinin ihmali
  • Bilgisayar arızası veya hırsızlık
  • Bilgisayar korsanlığı

Bazen kullanıcılar ve hatta BT yöneticileri yanlışlıkla bir dosya veya dizin üzerindeki sil düğmesine basar. Hatanızı fark ettiğiniz andaki o çöküntü hissi ancak dosyalarınızı kurtararak dindirilebilir.

Bu tür hatalara karşı en iyi koruma, açık dosyaların artımlı kopyalarını oluşturan yedekleme yazılımıdır. Buna ek olarak, iş gününün sonunda bilgisayarınızın depolama alanının otomatik bir yansıtmasını oluşturmak, gerektiğinde verilerinizi hızlıca kurtarabileceğiniz ek bir güvence sağlar.

Daha önce bilgisayarınızın aniden çöktüğüne şahit olduysanız bunun hissettirdiği hüsranı anlarsınız. Sık sık yedekleme oluşturup bunları fiziksel olarak uzak cihazlarda saklarsanız değerli bilgilerinizi içeren bilgisayara gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.  Bu yaklaşım aynı zamanda, bir kişinin bilgisayarınızı veya cihazınızı çalması durumunda da imdadınıza yetişebilir; böylece cihazınızı değiştirerek harici depolama alanınızdaki dosyaları yeni cihazınıza indirebilirsiniz.

Veri Yedeklemesi - MicroDestekFidye Yazılımı Saldırılarına Karşı Kendinizi Güvenceye Almak


Siber suçlular, fidye yazılımı adı verilen bir kötü amaçlı yazılım türüyle bilgisayarlara virüs bulaştırma konusunda giderek daha cüretkar oluyor. Fidye yazılımı, son kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyalara ve yazılım uygulamalarına erişimini engeller. Korsanlar, bireylerden veya kuruluşlardan dosyalarına tekrar erişebilmek için bir fidye ödemelerini talep eder.

Çoğu fidye yazılımı saldırısında, mağdurlar fidyeyi ödedikten sonra bile makinelerinde yeniden kontrol elde edemez. Korsanların, kullanıcılara dosyalarının kilidini açmak için şifreli anahtarlar vermesi gerekir ve bunu her zaman yapmazlar.

Bazı fidye yazılımları, fidye ödendikten sonra bile bilgisayardaki tüm verileri siler. İkincil konumlarda saklanan bilgisayar yedeklemeleri, fidye yazılımı saldırılarının kurumların ve bireylerin işini uzun süre kesintiye uğratmamasını sağlar.

Ayrıca kaliteli bir antivirüs programını yüklemek ve düzenli olarak güncellemek, cihazlarınızı size pahalıya mal olabilecek kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarına karşı korumanın ilk adımıdır.

Bulut servislerine ilgi artıyor, güvenlik riski tırmanıyor! - Teknoloji  Haberleri

Nasıl Yedekleme Oluştururum?


Bilgisayar dosyalarını yedeklemek için kullanılan en yaygın yöntem, kişisel bilgisayarlarda işletim sistemiyle birlikte gelen yazılımı kullanmaktır. Apple iOS ve Microsoft Windows, bilgisayarlar için yedekleme ve geri yükleme imkanı sunan yerleşik uygulamalar sunar.

Dosyalarınızı yerel sürücülerin ayrı bölümlerine veya harici depolama cihazlarına da yedekleyebilirsiniz. Bilgisayarınız tamamen çökerse ve dahili sürücülerinize erişemezseniz ilk yöntem işe yaramayacaktır. Uzak bir cihaza yedeklemek, tam ölçekli koruma için en iyi seçenektir.

iDrive, SpiderOakONE ve SOS Online Backup gibi yedekleme hizmetleri, dosyaları özelleştirilmiş yazılımla desteklenen buluta kopyalar. Diğer yaygın bulut çözümleri arasında Dropbox, Google Drive ve Apple Cloud vardır.

İşletmeniz veya kişisel verilerinizin güvenliği için profesyonel bir “Veri Yedekleme Hizmeti” almak ise tercih edebileceğiniz bir başka yöntemdir. Veri Yedekleme Hizmetimiz ile ilgili kapsamlı açıklamaya makalemizden ulaşabilirsiniz: VERİ YEDEKLEME HİZMETİ

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*