Uzay İnternetinin Fiyatı Açıklandı

 

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uydu bazlı küresel internet projesi Starlink’in internet satış fiyatı belli oldu.


Tesla’nın sahibi Elon Musk’a ait  uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in en önemli projelerinden birisi olan uydu bazlı, küresel ve ucuz internet projesi Starlink hayata geçiriliyor. Proje kapsamında sunulacak uzay internetinin ilk deneme testlerinin başlayacağı duyuruldu.

Starlink tarafından sunulacak internet hizmetinin fiyatı ise netlik kazanmaya başladı. The Verge’de yer alan habere göre, kurulum bedeli 499 dolar olarak belirlenen hizmetin, aylık ücreti ise 99 dolar olacak.

Aynı kaynakta yer verilen bilgilere göre ise, gerçekleştirilecek test sürümünde hedeflenen hızın 50Mb/s ile 150Mb/s arasında bir kullanıcı hızına ulaşacağı öngörülüyor.

Starlink Nedir ? SpaceX şirketi Kimin ? - Cemal Mete Hayırlı

18 Ekimde Starlink uydu ağı projesi kapsamındaki  14’ncü fırlatışını gerçekleştiren SpaceX, yörüngeye 60 mini uydu daha göndermişti. Böylelikle Starlink projesi kapsamında yörüngede konuşlanmış toplam uydu sayısı 800’ü geçti. Ancak fırlatılan bu uyduların hepsi şu an için aktif değil, zira 835 uydunun arasında kasıtlı olarak hizmet dışı bırakılan test uyduları da var.

SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre Starlink’in 60 uydusu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Şirket Starlink projesi kapsamında yerleştirdiği uydularıyla, Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor ve projenin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.

23 Ekimde 15’nci fırlatışını planlanan 60 uydunun ise, Falcon 9 roketindeki kameranın bozulması sebebiyle uçuşu yapılamamıştı. Şirket, hedefine ulaşabilmek adına ise her ay en az 120 yeni Starlink uydusu göndermeyi planlıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*