Ünlü Prodüksiyon Şirketi Hack Saldırısına Uğradı

 

Big Brother, The Voice ve Master Chef gibi fenomen TV programlarının yapımcısı Amsterdam merkezli prodüksiyon ve dağıtım şirketi Endemol Shine Group, fidye yazılımı saldırısına uğradı


The Voice, Big Brother ve Master Chef gibi ‘reality show’ların yapımcısı olan Amsterdam merkezli prodüksiyon ve dağıtım şirketi Endemol Shine Group, bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Saldırının arkasındaki grubun Microsoft’un Kasım ayında hakkında kamuoyunu uyardığı DopplePaymer olduğu ortaya çıktı.

DopplePaymer, yaptığı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlendi. Saldırıda ne kadar verinin sızdırıldığı veya hangi verilerin hedef alınarak çalındığı henüz net değil. Verilen bilgiye göre, siber saldırı Endemol Shine Group ve Endemol Shine International ağlarını etkiledi.

Çalışanların Kişisel Verilerinin Haricinde Ticari Bilgilerde Ele Geçirildi


Endemol Shine Group’un ana şirketi Banijay, yaptığı açıklamada mevcut ve eski çalışanların bir takım kişisel verilerinin yanı sıra ticari olarak hassas bilgilerin ele geçirilmiş olabileceğini ifade etti. Siber saldırıya uğrayan firma, Big Brother, Masterchef, Fear Factor, Survivor ve benzeri bir çok popüler programın yapımcısı olarak ünlenen bir şirket.

Bleeping Computer’a göre DoppelPaymer adlı grup, saldırıyı gerçekleştirdiğine kanıt olarak Endemol Shine’ın veri tabanlarından çalınan çok sayıda dosyayı paylaşmış olabilir. Bunlar arasında şirketin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) standartlarına uygunluk belgesinin de yer aldığı dile getirildi.

Bilgisayar korsanlarının firmanın ağına nasıl sızmayı başardıkları, ne kadar fidye talep ettikleri ve Banijay’in fidyeyi ödeyip ödeyemeyeceği konusu henüz net değil. Firmanın devasa büyüklüğü ve DoppelPaymer’in geçmişi göz önüne alındığında, talep edilecek miktarın oldukça büyük olacağı tahmin ediliyor.

Bu yılın başlarında DoppelPaymer, Mitsubishi’yi hedef almıştı. Ayrıca Hall County Georgia sistemlerine de siber saldırı düzenleyen grup, saldırı ile sadece firmanın hizmetlerini aksatmakla kalmayarak,  seçmenlerin verilerini de ele geçirmişti.

Fidye yazılımı çetesi, ayrıca 1 GB’lık seçmen verilerini şifrelenmemiş biçimde sızdırarak veri kaybı olmadığı iddialarına da kanıt sunarak, saldırıyı doğrulamıştı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*