Ukraynalı Siber Saldırgan Botnet Operatörü Suçlamasıyla Tutuklandı

 

Ukraynalı siber saldırgan otomatik olarak saldırı gerçekleştirebilen botnet operatörü olduğu iddiasıyla ABD’ye teslim edildi. Saldırgan, 17 yıl hapis cezası ile karşı karşıya.


Aslen Ukrayna’nın Chernivtsi kentinden olan Ivanov-Tolpintsev’in, kötü amaçlı yazılım bulaşmış cihazları köleleştirebilen ve internete açık sistemlere karşı otomatik olarak saldırı gerçekleştirebilen bir botnet operatörü olduğundan şüpheleniliyor.

İddianameye göre, internette “Sergios” ve “Mars” olarak da bilinen Ivanov-Tolpintsev, botnet’i tarafından çalınan bilgileri satmak için “The Marketplace” adlı bir e-ticaret cephesini kullanıyordu. Botnet operatörünün, her hafta 2.000’e kadar kimlik bilgilerini çalabildiğini iddia etti.

ABD Adalet Bakanlığı Glib Oleksandr Ivanov-Tolpintsev’in geçen yıl 3 Ekim’de Polonya’nın Korczowa kentinde gözaltına alındığını söyledi. ABD ve Polonya arasında bir iade anlaşması olduğu için 28 yaşındaki zanlı, 17 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD’ye gönderildi.

Ivanov-Tolpintsev, 7 Eylül’de ABD’li Yargıç Julie Sneed’e teslim edildi ve duruşma tarihinden önce gözaltına alındı.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*