Ücretsiz Dezenformasyon Eğitim Projesi Başvurulara Açıldı

 

NATO Kamu Diplomasisi tarafından desteklenen “Türkiye’de Bilgi Düzensizliği ile Mücadele Etmek: Eğitici Temelli Program” başlıklı proje ile, bilgi düzensizliğine neden olan ve bu yolla bilgi ekosistemine derinden zarar veren faktörlere dair açık erişimli ders katılıma sunuldu.


Bilgi düzensizliğinin neler olduğu, neden ve nasıl meydana geldiği ve hangi kanallarla engellenebileceği konusunda; eğitim yaklaşımıyla Türkiye’de farkındalık yaratmak hedefleniyor.

Projenin koordinatörlüğünü Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emel Parlar Dal ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emre Erdoğan yürütüyor. Projede ayrıca Şaban Çaytaş, Ayda Sezgin ve Sude Karahasan da görev yaptı.

Dezenformasyon Eğitim Projesinin İlk Aşamaları Tamamlandı


Projenin ilk iki aşaması Haziran ayında Eğitici Eğitimi Programı ve Kursiyer Eğitimi Programı ile tamamlandı. Bu aşamada bilgi düzensizliği konusuyla ilgilenen 20 eğitici, proje koordinatörleri tarafından gerçekleştirilen iki günlük bir eğitimden geçerek bu konuda detaylı olarak bilgilendirildi.

Bir sonraki aşamada eğiticiler yaklaşık ikişer saatlik çevrimiçi derslerle günümüz bilgi ekosistemi, yanlış bilginin dijital ortamda yayılımı, yanlış bilgiyle mücadele, küresel politikada dezenformasyon gibi konularda eğitimler verdiler; bu eğitimlere toplamda 300’den fazla katılımcı katılarak sertifika almaya hak kazandı.

Son olarak www.dezenformasyonegitimi.org internet sitesinde dileyen herkesin ücretsiz bir şekilde her an ulaşabileceği açık erişimli bir ders tasarlanarak Dezenformasyon Eğitimi başlığıyla kamuoyunun erişimine açıldı.

Türkiye’de bu konuda ilk defa hazırlanan bu açık erişimli çevrimiçi eğitim yanlış bilgi ile ilgili temel kavramları, yanlış bilgilerin dijital platformlarda nasıl yayıldığı, yanlış bilgilerden kaçınmak için hangi araçların kullanılabileceği, küresel politikada enformasyonun ve dezenformasyonun rolü gibi konuları içeriyor.

Dezenformasyon haberleri | Dezenformasyon haber

Dezenformasyon Eğitimi Derslerini Tamamlayanlara Sertifika Veriliyor


Bilgi düzensizliği ile mücadele etmek amacıyla hazırlanan Dezenformasyon Eğitimi dersine çevrimiçi olarak erişebilir; ders videolarını izleyebilir, bilgi düzensizliği ile ilgili çeşitli okuma ve linklere ulaşabilir, eğitimleri tamamlayarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Bu çevrimiçi araçta katılımcılar aşağıdaki derslere katılabilirler.

  • Dezenformasyon: Temel Kavramlar – Prof. Dr. Emre Erdoğan
  • Güvenlik Sorunu Olarak Dezenformasyon – Dr. Gökçe Gezer
  • Yanlış Bilginin Yayılımı: Platform Mimarileri – Doç. Dr. Akın Ünver
  • İnfodemi – Prof. Dr. Emre Erdoğan
  • Yanlış Bilginin Psikolojisi – Doç. Dr. Sinan Alper
  • Yanlış Bilgiyle Mücadele Araçları – Koray Kaplıca
  • Dezenformasyon ve Dayanıklılık – Doç. Dr. Suncem Koçer
  • Yanlış Bilginin Yayılımı: Dijitalleşme – Doç. Dr. Bilge Narin
  • NATO ve Yanlış Bilgi – Prof. Dr. Emel Parlar Dal
  • NATO, Rusya ve Güvenlik – Dr. Ziya Meral

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*