Twitter’dan İkinci Uyarı Etiketi Geliyor

 

Sosyal medyada yayılan sahte haber ve yanıltıcı içeriği azaltmak için bir süredir pek çok önlem alan Twitter, üzerinde “tartışmalı” etiketi bulunan içeriklerin beğenilmesi aşamasında uyarı çıkartmaya başlayacak


ABD seçimi öncesinde sahte haberlerin yayılmasının önüne geçmek için bir dizi önlem alan mikro blog platformu Twitter, seçim sona erse de dezenformasyonu önlemeye yönelik yeni adımlar atmaya devam ediyor.

TheNextWeb’de yer alan habere göre, Twitter, üzerinde “tartışmalı” etiketi bulunan içeriklerin beğenilmesi halinde, uyarı çıkartma dönemine başlıyor.

Üzerinde uyarı etiketi bulunan içeriklerde, beğenme tuşuna basıldığında, sistem ”bu içerik tartışmaya açıkttır” şeklinde bir bildirimde bulunacak.

Başka bir deyişle platform bundan sonra söz konusu içeriklere uyarı koymak ile kalmayacak, uyarıya rağmen içeriği beğenen kullanıcıya ikinci bir uyarıda da bulunacak.

Twitter Support hesabından konu ile ilgili yapılan açıklamada “tartışmalı” etiketinin kullanıma sunulmasından sonra sahte bilgi akışının yüzde 29 oranında azaldığı bilgisinin de altı çizildi.

Twitter sahte bilgiye ev sahipliği yaptığı düşünülen içeriklere bir süredir şu notu düşüyordu:

“Bu Tweette paylaşılan içeriklerin, bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir.”

Kullanıma giren ikinci uyarı notuyla, sahte haber oranının yüzde kaç azalacağı ve ne kadar olumlu bir etkide bulunacağı ise şu an bilinmiyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*