Twitterdan ABD Seçimleri Hazırlığı

 

Twitter’dan Seçim Dezenformasyonuna Karşı Uyarı Mesajları Yayınlanacak


Twitter, postayla oy verme işlemi ve seçim sonuçlarıyla ilgili dezenformasyonu önlemek adına kullanıcıların yayın akışlarının en üstüne özel mesajlar yerleştirecek. Sosyal medya devi, dün yaptığı açıklamada; söz konusu mesajları dezenformasyona karşı yürüttüğü mücadele kapsamında yayınlayacağını belirtti. Mesajlara ‘pre-bunk’ (palavra öncesi) adını veren şirket, seçim sonuçlanana kadar bu mesajları yayınlamaya devam edececeğini açıkladı.

Twitter’da yer alacak mesajlardan biri şu şekilde: “Seçim uzmanları, postayla oy pusulalarındaki yaşanacak artışla dahi, postayla oy kullanmanın güvenli olduğunu doğruluyor” Mesajda ‘daha fazla’ ibaresine tıklanınca ise kullanıcıları: “Yine de mektupla oy kullanmanın 2020 ABD seçimleri öncesinde seçim yolsuzluğuna yol açtığına dair doğrulanmamış iddialarla karşılaşabilirsiniz.” mesajı bekleyecek.

Güvenilir ve Gerçek Bilgiler Yayınlayacağız


İlerleyen günlerde karşılaşılacak diğer bir mesajda seçim sonuçlarının zamanlaması hakkındaki dezenformasyonu ele alması planlanıyor. Şirket, her iki mesajın da ABD’deki tüm kullanıcılara ulaştırılacağını söyledi. Bu mesajların insanları yanlış bilgilerle karşılaşabilecekleri konusunda uyaracağını açıklayan Twitter, aynı zamanda onlara konuyla ilgili güvenilir, gerçek bilgiler sağlayacaklarını ifade etti.

Bazı araştırmalara göre bu tür iletiler kullanıcıları komplo teorilerine karşı koruyan etkili ‘karşı mesajlar’ olabilmekte.

Yetkililer oyları saymaya hazırlanırken; Twitter, Facebook, Google ve diğer teknoloji şirketleri de, kullanımda olan hizmetlerini yanlış bilgi, seçim müdahalesi ve hatta sivil ayaklanmada beklenen bir artışa hazırlamak adına son dakika rötuşlarıyla hazır hale getirmeye çalışıyor.

Haberleri Doğrulama Etiketleriyle Kontrol Etme İmkanı


Teknoloji şirketlerinin son dönemde yaptığı diğer değişiklikler arasında ise, oylama hakkında yanlış bilgilerle ilgili fact-check adı verilen doğrulama etiketleri ve oylar sayılırken siyasi reklam yayınlamama yer alıyor.

Başkan Donald Trump, postayla oy kullanmanın seçim yolsuzluğunda bir artışa yol açabileceğini iddia etmiş olsa da, birçok araştırma, posta yoluyla veya başka bir şekilde yapılmasından bağımsız olarak Amerikan seçimlerinde seçim yolsuzluğu olduğu fikrini çürütmüş durumda.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*