Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri Açıklandı

 

Deloitte tarafından 2006 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği “Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye” Programı’nın 2020 yılı sonuçları açıklandı.


Deloitte tarafından 2006 yılından bu yana düzenlenen, 15’incisi Facebook’un desteğiyle hayata geçirilen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nın 2020 sonuçları online düzenlenen törenle açıklandı.

Son dört senelik net satış gelirlerinin büyüme oranı dikkate alınarak belirlenen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nın 2020 sonuçlarına göre, yüzde 10632’lik büyümeyle Yolcu360 birincilik ödülünün sahibi oldu. Geçen yılın da büyüme oranını geçen Yolcu360’ı sırasıyla Zero Density (yüzde 3404 büyüme) ve BluTV (yüzde 3277 büyüme) izledi.

Global teknoloji ekosisteminde daha çok şirketin kendini tanıtmasına destek olabilmek adına bu yıl ilk kez verilen, üç yaşını doldurmuş şirketlerin değerlendirmeye alındığı Runner Ups ödüllerinde birincilik ödülü yüzde 4921’lik büyüme gösteren “istegelsin’in” oldu.

Teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan programda Facebook tarafından Women in Tech ile Cross-Border ödülleri de sunuldu. Women in Tech ödülü kadının teknoloji sektörüne katılımını ve yönetimde söz sahibi olmasını destekleyen Aköde-Tosla’nın olurken, cirosunun önemli bir bölümünü yurtdışı operasyonlardan elde eden teknoloji şirketlerine verilen Cross-Border ödülüne ise Teknasyon layık görüldü.

2019 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon euro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin listelendiği Big Stars ödülünü ise Aselsan, Aselsannet, Karel, İnnova Bilişim Çözümleri ve Logo Yazılım aldı.

“Gelecek yıllarda Türkiye’deki birleşme ve satınalma aktivitesi teknoloji firmalarına odaklanacak”


Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında, “Deloitte Teknoloji Fast 50 Programı, geleceğin şirketlerine destek olabilmek, onların kurumsallaşmasına yardımcı olmak, iyi fikirlerin de önünü açabilmek gibi hedeflerle 15 yıldır Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirliyor” dedi. Aslantaş sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılında iş hayatı tahmin edilemez ve muhtemelen de geri dönülemez şekilde değişti. İletişim ve teknoloji şirketleri, günlük hayatımızın artan şekilde vazgeçilmezleri olmaya başladı. Fast 50’nin bu yılki teması hızlı ve devamlı. Biz de Fast 50’yi hızla ve devamlı olarak dönüştürmeye çalışıyoruz, yeni eklediğimiz kategoriler de bunun bir parçası. İyi fikirlerin vücut bulduğu bu şirketlere ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgisi artıyor. Gelecek yıllarda Türkiye’deki birleşme ve satınalma aktivitesinin teknoloji firmalarına odaklanacağını düşünüyorum.”

Facebook Türkiye Ticari Direktörü İlke Çarkçı Toptaş ise, “Global bir teknoloji şirketi olarak, sunduğumuz çeşitli programlarla Türkiye’de her ölçekten işletmenin büyüyerek ülke ekonomisine fayda sağlamasını mümkün kılmak için çok çalışıyoruz. Bu doğrultuda, kurumlara ulusal ve uluslararası düzeyde marka bilinirliği yaratma ve yeni işbirlikleri geliştirme fırsatı sunan Deloitte Teknoloji Fast 50 programını gururla destekliyoruz. Program kapsamında sunduğumuz Cross-Border ve Women in Tech özel ödülleri de bu desteğimizin önemli birer parçası. Facebook olarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinin önümüzdeki yıllarda da benzer sektörlerden farklı şirketlere de yol gösterme konusunda katkı sağlayacağını umuyoruz” diye konuştu.

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı 2020’nin kazananlarına ve hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*