Türkiye’nin Dijital Para Kanunu İçin Tarih Verildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı eylem planında, Türkiye’nin dijital para kanunu için tarih verildi. Merkez Bankası’nın sorumluluğundaki eylem planının yeni yıl öncesi bitirilmesi hedefleniyor.


Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı eylem planında, Türkiye’nin dijital para kanunu için tarihe de yer verildi. Merkez Bankası’nın sorumluluğundaki eylem planının yeni yıl öncesi bitirilmesi hedefleniyor.

İsveç, Dijital Para Kullanımına Geçiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin yeni Ekonomi Reformları Eylem Planı’nı paylaştı.

Plan 10 ana başlıktan oluşuyor ve birçok hamle öngörülüyor. Bakanlığın internet sitesinde paylaşılan takvimde dijital paralarla ilgili önemli bir detay da bulunuyor.

Ekonomi Reformları Eylem Planı takvimi

Bakanlığın 3.4.d eylem numarasıyla paylaştığı hamleye göre dijital para için düzenlemelerin yapılması öngörülüyor. Bakanlığın, “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturucaktır” ifadesini kullandığı görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili eylem için tarih de verdi. Dijital parada gerekli altyapıların oluşturulması için bitiş tarihi 31 Aralık 2021 olarak belirlendi. Yani Türkiye 2022’ye dijital para düzenlemesiyle birlikte girecek.

Eylemden sorumlu olacak kurum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olacak. Eylemle ilgili olacak birim ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak belirlendi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*