Türkiye Dezenformasyonla Mücadele Projesi Nedir ?

 

Dijitalleşmenin her alanda yaygınlaşmasıyla, farklı bir boyut kazanan dezenformasyon faaliyetlerine karşı Türkiye’de de yeni bir eğitim girişimi başlatılıyor.


Türkiye’nin NATO tarafından desteklenen “Türkiye’de Dezenformasyon Direnci İnşa Etmek: Eğitimsel Bir Yaklaşım” başlıklı eğitim projesi, etkileşimli görsel-işitsel araçların kullanımı ve karşı direnç araç seti geliştirme üzerine, üç seviyeli bir strateji geliştirmeye odaklanıyor.

Hayata geçirilen projeyle, dezenformasyona karşı direnci az olduğu düşünülen ve sosyal medyaya maruz kalma oranı nüfusun kalanına kıyasla daha yüksek olan genç nüfusa, farklı öğrenme yöntemlerini bir arada kullanarak, toplumun genelinde nasıl daha “sorumlu” medya okuyucusu ve sosyal medya kullanıcısı olunacağı konusunda farkındalık uyandırmak hedefleniyor.

Projede;

  • Doğrulama mekanizmalarına başvuru,
  • Yanlış bilgilere karşı koyma
  • Yalan haberlerin yayılmasını önleme araçlarının etkin kullanımı gibi yöntemler ile dezenformasyona karşı bilinçli bir direnç oluşturabilmek hedefleniyor

Proje kapsamında öncelikle üniversite öğrencilerine yönelik, çevrimiçi bir seminer serisi ve sertifika programı düzenlenmesi planlanıyor.

Katılımcıların kapasite değişimi ön testler ve son testler aracılığıyla ölçülecek


Katılımcılara sunmak üzere çeşitli eğitim materyallerini içeren özgün bir öğretim müfredatı geliştirilmesi hedeflenen projede, katılımcıların kapasite değişimi ön testler ve son testler aracılığıyla ölçülecek. Dezenformasyonla mücadele araçları ve doğruluk kontrol mekanizmalarına ilişkin infografikler projenin internet sitesinde yer alacak.

Proje çerçevesinde ele alınacak seminer serilerinin konu başlıkları ise şöyle olacak;

Dezenformasyon nedir ?

Güvenlik açısından tehdit unsuru mudur ?

Siber güvenlik nedir ?

Dezenformasyona karşı nasıl direnç gösterilir ?

İnfodemi nedir?”

Proje kapsamında yukarıdaki konuların ele alınacağı seminer serisine ek olarak, eğitici kısa videolar ve playbook gibi çeşitli aktivite ve çalışmalar ile farkındalık eğitimleri gerçekleştirilecek.

Eğitim programı 23 Aralık’a kadar devam edecek.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*