Türk Yapımı Oyunlar Dünya Ortalamasının Üzerinde

Türk oyun yayıncılarının geliştirdiği mobil oyunlar, 5 üzerinden ortalama 3,94 beğeni puanıyla dünya ortalamasının üzerinde beğeni kazandı


Türk yayıncıların Google Play’deki oyunları, oyun severlerden 5 üzerinden ortalama 3,94 not aldı. Platformdaki tüm mobil oyunların genel ortalama puanı ise 3,76 oldu. Böylece yerli oyunlar dünya ortalamasının üzerinde beğeni kazandı.

Gaming in Turkey’in “Türkiye Oyun Sektörü 2020 Raporu“na göre, uygulama mağazası Google Play’de 171 bin 986 oyun yayıncısı arasında 2 bin 689’dan fazla Türk yayıncı bulunuyor. Platformdaki 439 bin 890 oyun arasında ise Türk yayıncıların sunduğu 8 bin 55’ten fazla mobil oyun yer alıyor.

Türkiye Oyun Sektöründeki Hakimiyetini Artırıyor

Türk oyun yayıncılarının geliştirdiği en popüler oyunlar;

  • 101 Okey Plus,
  • Basketball Arena,
  • Başkanlar,
  • Batak,
  • Bus Simulator,
  • Fun Okey 101,
  • Kafa Topu 2,
  • Recontact Istanbul,
  • Recontact London
  • Zula Mobil bulunuyor.

TÜRK YAYINCILAR, OYUNCULARIN TALEP VE BEKLENTİLERİ ÇOK İYİ ANALİZ EDİYOR


Rapora göre, Türk oyun yayıncılarının, mobil oyunların genel ortalamasından daha iyi sonuçlar almasında 2 ana etken bulunuyor.

Bu etkenlerden ilki, kaliteli işler çıkması ve bunun somut örneklerinin hem yatırımlar hem de oyunların listedeki yerleri ile tescillenmesi.

İkinci etken ise Türk yayıncılar, oyuncuların talep ve beklentilerini çok iyi analiz ediyor ve oyunlarını geliştirirken bu sonuçlara göre geliştirmeler yapıyor. Bu da oyunların oyuncular tarafından daha fazla beğenilmesini sağlıyor.

Son olarak, birçok coğrafyaya köprü konumunda yer almamız, birçok kültürle harmanlanmamıza ve bu açıdan da farklı kültürlere hitap eden oyunlar üretmemize katkı sağlıyor.

Türk Yapımı Oyunlar Dünya Ortalamasını Geçiyor

OYUN SEKTÖRÜ BİRÇOK YATIRIMCININ YENİ GÖZDESİ


Dünya oyun pazarının geçen yıl salgının da etkisiyle yüzde 9,3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu büyüme, ülkemizde de hissedildi ve geçen yıl 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat 880 milyon dolara yükseldi.

Geçen yılın 9 aylık döneminde oyun sektöründe gerçekleşen hisse satışı işlemleri ise yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor.

Tüm bu gelişmeler, oyun sektörünü en fazla yatırım alan sektör konumuna taşıdı. Oyun sektörü, hem ülkemizde hem de dünyada yeni ama son derece agresif büyüyen bir pazar. Riski büyük ama getirisi çok daha büyük bir sektör. Oyun sektörü, birçok yatırımcının yeni gözdesine dönüşmüş durumda. Bu yatırımlar da her geçen gün artarak büyüyeceğe benziyor.

Türk Yapımı Oyunlar Dünya Ortalamasını Geçiyor

TÜRKİYE’DEKi YETİŞKİNLERİN %79’u MOBİL OYUN OYNUYOR


Raporda öne çıkan başlıklardan bir diğeri ise, Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun oynaması oldu. Bu da doğrudan oyuncu sayısına ve hasılat rakamlarına yansıdı. Büyümedeki bir diğer sebep de oyunlara olan farkındalığın daha fazla artması oldu.

Akıllı mobil cihazların gelişmesi ve kolay ulaşılabilirliği de aynı şekilde oyunlara kolay bir ulaşım sağladı. Günün her anında yanımızda olan mobil cihazlarımızla istediğimiz her an istediğimiz her oyunu oynayabiliyoruz. Bu durum da oyuncu sayılarının ve hasılatlarının hızla büyümesini sağlıyor.

Pandemi döneminde genel ağırlık ise, hyper-casual tarzı oyunlarda ve PUBG Mobile, Garena Free Fire, LOL Wild Rift, Brawls Stars, Kafa Topu 2 ve Lords Mobile gibi online rekabetin çok yoğun olduğu geniş kitlelere hitap edebilen oyunlarda gerçekleşmiş durumda.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*