Trump Siber Güvenlik Birimi Kuracağını Açıkladı

 

Görevini, gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimleri sonrasında Joe Biden’a teslim edecek olan Donald Trump, görev değişikliği yapılmadan önce, NSA bünyesinde faaliyet gösteren siber güvenlik birimini ayrı bir kuvvet gücü olarak konumlandırmak istiyor.


2018’de ABD’yi siber saldırılara karşı korumak için NSA altında ayrı bir birim olarak kurulan siber güvenlik biriminin artık kendi başına hareket edecek bir güç komutanlığı olması planlanıyor.

Böylece Siber Komutanlık kendi bütçesi, kendi üst düzey generalleri olan, ABD yönetimi içinde aktif olarak temsil edilecek ve doğrudan başkanın veya savunma bakanlığının kontrolünde, daha bağımsız şekilde operasyon düzenleyecek bir güce dönüşmüş olacak.

ABD’nin özellikle son yıllarda maruz kaldığı siber saldırıların şiddetinin artmasıyla, ulusal ve yerel siber güvenliğe büyük önem veren hükümet, artık bu gidişata bir son vermek istiyor.

Nihayete erdirilecek bu gelişmeyle beraber, dünyanın artık en büyük tehdit gücünün siber saldırılar olduğu gerçeği de küresel bazda kabul edileceğe benziyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*