Trump Pandemi Sürecini Asparagas Paylaşımlarla Yönlendiriyor

 

Covid 19 Pandemisi ile ilgili internette dolaşan yanlış bilgi, yalan veya komplo teorileri, yapılan bir araştırma sonucu tek bir kaynakta toplandı: Donald Trump


Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar salgınla ilgili 38 milyon İngilizce makaleyi analiz etti. Analizin amacı ise Corona virüs hakkında üretilen yanlış bilgi, yalan ve komplo teorilerinin kaynağını incelemekti. Yakın zamanda yayımlanacak olan çalışma, koronavirüs salgını süresince yanlış bilgilerin derlendiği geleneksel ve çevrimiçi medyadaki ilk kapsamlı inceleme olma unvanını taşıyor. 

Çalışma çeşitli komplo teorileri de dahil olmak üzere 11 ana yanlış bilgilendirme konusu tespit etti. Bunların arasında ABD’de Demokratlar tarafından Trump’ın yargılanmasının istenmesiyle virüsün ortaya çıkışının aynı zamana denk gelmesi ve yarasa çorbası içen insanlar gibi temalar da yer alıyor. 

PANDEMİDEKİ ASPARAGAS HABERLERİN KAYNAĞI: % 38 İLE TRUMP 


38 milyon makaleyi analiz eden Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın sözlerinin “yanlış bilgilendirme” konusunun yaklaşık yüze 38’ini oluşturduğunu bu da Trump’ı, pandemi sürecinde üretilen yalanların en büyük itici gücü haline getirdiğini söylüyor. 

Yanlış bilgilendirme temasında ortaya çıkan en yaygın konulardan biri ‘sıtma tedavisi’ oldu. ABD Başkanı Trump’ın koronavirüsün neden olduğu hastalığı önleyici tedavi biçimi olarak sıtma ilaçlarını kullanın önerisi, araştırmacıların bildirdiğine göre diğer 10 konunun toplamından daha fazla yanlış bilgi içeriyor.  

Çalışmanın baş yazarı Sarah Evanega “En büyük sürpriz, Amerika Birleşik Devletleri başkanının koronavirüs konusunda en büyük yanlış bilgi kaynağı olmasıydı” dedi.  

TRUMP YANLIŞ BİLGİLENDİRME VE YÖNLENDİRME YAPIYOR


Araştırmacılar ‘mucize tedaviler’ içeren 295.000’den fazla makale, demokratik aldatmacalardan bahseden 40.000’den fazla makale, yarasa çorbası konusunda ise 6 binden fazla makale olduğunu belirttiler.  

Örneğin Trump’ın 24 Nisan’da, vücuda dezenfektan enjekte edilmesinin ve ultraviyole ışık verilmesinin koronavirüs tedavisinde kullanılabileceği fikrinden sonra, ‘mucize tedaviler’ başlıklı yanlış bilgilendirme kategorisinde günler içinde bu çeşit binlerce makale yazılması ABD Başkanı Trump’ın bu artışları yönlendirdiğini de ortaya koyuyor. 

Trump’ın açıklamalarını takip edenler için, yanlış bilgileri yaymaktan veya arttırmaktan sorumlu olduğu düşüncesi büyük bir şok yaratmayabilir. Ancak Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar Trump’ı içeren çok fazla makale değil komplo teorilerinden daha fazla şey bulmayı beklediklerini ifade ettiler. 

GERÇEK BİLGİ İÇEREN MAKALELERİN YANLIŞ BİLGİ İÇERENLERE ORANI 16,4 


Araştırmacılar, The New York Times ve diğer büyük haber kaynakları da dahil olmak üzere, “geleneksel ve çevrimiçi medyada” tüm yanlış bilgilendirmeleri belirlemeye çalıştılar. Yanlış bilgileri düzeltmeye çalışan gerçek bilgileri konu eden makaleleri de toplam sayılarına dahil ettiler. Ancak gerçek bilgileri konu eden makaleler, yanlış bilgi içerenlerin yalnızca yüzde 16,4’ünü oluşturduğunu söyleyen yazarlar koronavirüs salgınında yanlış bilgilerinin çoğunun medya tarafından sorgusuz sualsiz veya düzeltilmeden paylaşıldığını öne sürüyor. 

EN ÖNEMLİ NOKTA SAĞLIKLI İLETİŞİM KAVRAMI


Çalışma üzerine yorumda bulunan ve halk sağlığı kriz iletişimi üzerine ders veren Dr. Sharfstein ise şöyle konuştu: “Tedavilerin veya aşıların yokluğunda belirsizlik ve korku olabilir. Ancak bunu önleyebilmenin en iyi yolu dürüst ve tutarlı iletişim halidir. Hayat kurtarmak için ihtiyacımız olan şey bu, eğer iyi yapılmazsa çok daha fazla enfekte hasta ve ölüm yaşanır”  

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*