Trickbot İçin Çalışan Hacker Açığa Çıkarıldı

 

ABD Adalet Bakanlığı, milyonlarca bilgisayarı etkilediği bilinen ve sistemlerin birçoğuna fidye yazılım bulaştırmaktan sorumlu suç platformu Trickbot için programcı olarak çalıştığı iddia edilen 55 yaşındaki Litvanyalı bir kadının tutuklandığını duyurdu.


İki çocuk annesi kendi halinde bir web sitesi tasarımcısı izlenimi veren kadın, dünyanın en büyük siber suç çetelerinden Trickbot için çalışırken yakayı ele verdi.

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan iddianamede sanıklardan sadece birinin adı geçiyor: 6 Şubat’ta Florida Miami’de tutuklanan 55 yaşındaki Litvanya vatandaşı Alla “Max” Witte. Özel ajan Eric B. Smith, Witte ve işbirlikçilerinin, banka kimlik bilgilerini çalmak amacıyla dünya çapında on milyonlarca bilgisayara zararlı yazılım yerleştirmek ve ardından virüslü bilgisayar sistemleri aracılığıyla kurbanlardan milyonlarca dolar para sızdırmakla suçlandığını belirtiyor.

ABD Siber Saldırı Mevzuatı Yayınlayacak

İddianameye göre Witte, Trickbot’ta şu işlerden sorumlu: Fidye yazılımının kontrolü ve dağıtımı, kurbanlardan fidye ödemelerinin alımı ve sistemleri Trickbot’un saldırısına uğrayan kurbanların çalınan kimlik bilgilerini saklamak için araçlar ve protokoller geliştirilmesi.

İddianamede ayrıca Witte’nin kurbanların bir veri tabanında saklanan verilerine erişmekte kullanılan bir web paneli için Trickbot grubuna kod sağladığı da belirtiliyor. Hükümete göre, bu veritabanı çok sayıda kredi kartı numarası ve Trickbot botnet’ten çalınan kimlik bilgilerinin yanı sıra virüslü cihazlar hakkında bilgi de içeriyordu.

Zararlı Yazılımı Kendi Bilgisayarını Kullanarak Yaymış


TrickBot Banking Trojan Gets Screenlocker Component |

Siber güvenlik istihbarat firması Hold Security’nin kurucusu Alex Holden, Witte’nin en büyük yanlışı, kendi bilgisayarlarından birini Trickbot kötü amaçlı yazılımıyla enfekte ederek, bu yazılımın botnet arayüzünde verileri çalmasına ve kaydetmesine izin verdiğinde yaptığını düşünüyor.

Kaynak: SiberBülten
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*