Tinder Güvenlik Araştırması Özelliğini Duyurdu

Son zamanların en popüler flört uygulaması Tinder, cinsel saldırı suçları işleyen veya saldırgan bir yapısı olan kullanıcıları teşhis etmek için, arka planda güvenlik taramaları yapmaya başlayacağını duyurdu. Servis böylece uygulama üzerinden tanışıp buluşan insanların “saldırıya uğrama” endişesini azaltmaya çalışacak.


Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulamalarından biri olan Tinder’a ‘güvenlik araştırması‘ özelliği geliyor. Son zamanların en popüler flört uygulaması Tinder, cinsel saldırı suçları işleyen veya saldırgan bir yapısı olan kullanıcıları teşhis etmek için, arka planda güvenlik taramaları yapmaya başlayacağını duyurdu. Servis böylece uygulama üzerinden tanışıp buluşan insanların “saldırıya uğrama” endişesini azaltmaya çalışacak.

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü

ABD’de kullanımı başlayacak özellikle Tinder, kullanıcılarına isim veya telefon numarası kullanarak eşleşmeleri hakkındaki kamusal kayıtları görüntüleyebilme imkanı sağlayacak. Tinder’ın bağlı bulunduğu ana şirket Match, söz konusu özelliği ileride bir tarihte diğer platformlarında da kullanıma sunmayı planlıyor.

ABD’li bağımsız araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica, 2019’da verilerine göre, Match şirketinin platformlarında cinsel suçlardan kaydı bulunan kullanıcılar olduğunu ortaya çıkarmıştı.

PlentyOfFish, OkCupid ve Hinge’in de sahibi olan Match, bu hizmet için güvenlik incelemesi platformu Garbo ile işbirliği yaptı. Kadınlar tarafından kurulan Garbo, şiddet ve taciz gibi suçlarla ilgili tutuklama, hüküm giyme veya uzaklaştırma kararı gibi halka açık kayıtları toplayarak raporlar oluşturuyor.

Tinder güvenlik taraması

Garbo farklı veri kaynaklarını kullanarak, bir kullanıcının cinsel suçlarla veya şiddete eğilimi hakkında rapor hazırlamaya çalışan bir servis. Bu kaynakların içinde, mahkeme dosyaları, tutuklama haberleri, uzaklaştırma kararları gibi veriler de var.

Uygulamanın yeni özelliği, dijital ilişkilerde kullanıcıların güvenlik sorunuyla ilgili tartışmaları sürerken geldi. Risklerle ilgili farkındalık arttıkça çöpçatanlık uygulaması şirketleri için de güvenlik meselesi önem kazandı.

Söz konusu geçmişe, trafik cezaları ve uyuşturucuyla ilgili kayıtlar dahil edilmeyecek.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*