TikTok’ın Hindistan Operasyonunda Yeni Gelişmeler Yaşandı

 

ByteDance bünyesinde bulunan video paylaşım platformu TikTok, Hindistan operasyonlarıyla ilgili yeni kararlar almaya hazırlanıyor. Hindistan’da kullanımı Ocak ayında engellenen TikTok, pazar hakimiyetini tekrar sağlayabilmek adına çıkış yolları arıyor


Çin hükümeti ile Hindistan arasında yaşanan gerginlik, TikTok’un Hindistan pazar operasyonlarını da çetrefilli bir sürece soktu. Nüfusu nedeniyle Hindistan’da büyük bir kullanıcı potansiyeli bulunan TikTok, kullanımının yasaklanması sebebiyle elindeki potansiyeli kullanamıyor. Bu nedenle TikTok, bölge bazlı operasyon satışı gibi çeşitli çıkar yollar arıyor. Hindistan’da Ocak ayında engellenen 59 uygulama arasında yer alan TikTok, bu bağlamda operasyonlarını satma kararı almak üzere.

TikTok Uygulamasına Kapsamlı İnceleme Başlatılıyor

TikTok’un çatı şirketi olan ByteDance ise konuyla ilgili Japonya merkezli teknoloji şirketi SoftBank ile görüşmeler yapmaya başladı. Eğer ekonomik anlamda anlaşmaya varılırsa, TikTok Hindistan’daki operasyonlarını tamamen SoftBank’a devredebilir. Bu sayede Hindistan’da SoftBank aracılığıyla faaliyet gösterilebilir.

Ancak teknoloji ihracatı konusunda onaya bağlı bir politika izleyen TikTok’ın, geliştirmeye çalıştığı bu strateji bazı kısıtlamalara takılabilir. ByteDance firması bu satış kararını aldığı takdirde bile Çin tarafından engellenebilir.

Süreçle ilgili olarak ise TikTok, bazı kısıtlamalarla satışı gerçekleştirmeyi planlıyor. Örneğin benzersiz bir yapıya sahip olan keşfet ve önerme motoru, ilgili satışa dahil edilmeyebilir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*