TikTok’da Kritik Güvenlik Açığı Tespit Edildi

 

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir araştırma ile Çinli video paylaşım platformunda TikTok’ta önemli bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. “Tek bir kullanıcının TikTok’un veritabanına ulaşıp gizlilik ihlaline sebep olabilir mi?” sorusunu merak eden araştırmacılar kimlik hırsızlığıyla sonuçlanabilecek kritik bir zafiyeti keşfetti.


Siber güvenlik firması Check Point Research araştırmacıları, popüler sosyal medya platformu TikTok kullanıcılarının kişisel verilerini çalmasına izin veren güvenlik açığı tespit etti. Tespit edilen güvenlik açığı TikTok’un “Arkadaş Bul” seçeneğinde bulundu.

Sıklıkla güvenlik açıklarıyla gündeme gelen ve Çin merkezli ByteDance firmasına ait olan TikTok uygulaması, gizlilik ihlallerini önlemek, kullanıcıların verilerini saklı tutabilmek adına bir süredir hata-ödül programı olan HackerOne ile birlikte çalışarak tehdit aktörlerinden önce güvenlik açıklarını bulmak için çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmalarla birlikte birçok açığını yamayan TikTok üzerinde yapılan çalışma ise “Tek bir kullanıcının TikTok’un veritabanına ulaşıp gizlilik ihlaline sebep olabilir mi?” sorusuna ‘evet’ yanıtını verdi.

Güvenlik Açığı ”Arkadaşını Bul” Seçeneğinde Tespit Edildi 


Chech Point Research araştırmacıları Eran Vaknin, Alon Boxiner tarafından yapılan araştırma TikTok’un gizliliğini inceledi. Böylelikle kullanıcı verileriyle ilişkili tüm eylemlere odaklanan araştırmacılar gizlilik açığını TikTok kullanıcılarının tanıyor olabilecekleri kişileri kolayca bulmasını sağlayan “Arkadaş Bul” seçeneğinde buldu.

TikTok uygulamasında “Arkadaş Bul” seçeneğine tıkladığınızda rehberinizdeki kişiler, hash fonksiyonuyla dizilenmiş kişi adları ve telefon numaralarından oluşan bir liste şeklinde HTTP isteği aracılığıyla uygulamaya yükleniyor.

Bir sonraki adımda, önceki istekte gönderilen telefon numaralarına bağlı TikTok profillerini alan ikinci bir HTTP isteği gönderiyor. Alınan bu cevapta profil adları, telefon numaraları, fotoğraflar ve profillerle ilgili bilgiler yer alıyor.

Check Point araştırmacıları, elektronik olarak kısıtlanmış bir kaynağa erişmek için kullanılan “X-Tt-Token” belirteci kullanarak “Arkadaş Bul” seçeneğinin diğer bir adımı olan senkronizasyonla isteğinin günlük 500 kişi limitinden kurtulmak için cihaz tanımlayıcısını ele geçirdi. Daha sonra istekler üzerinde oynama yapabildiklerini keşfeden araştırmacılar “Tek bir kullanıcının TikTok’un veritabanına ulaşıp gizlilik ihlaline sebep olabilir mi?” sorusunun yanıtını buldu.

Herhangi Bir Kullanıcı Veritabanı Oluşturabilir


Bulunan güvenlik açığıyla tehdit aktörlerinin, HTTP isteklerini manipüle ederek kullanıcıların karşıya yüklemelerine ve kişilerini senkronize etmelerine olanak tanıyan “Arkadaş Bul” seçeneğiyle kimlik hırsızlığı gibi saldırılarda kullanılabilecek kullanıcı ve telefon numaralarından oluşan bir veritabanı oluşturabilecekleri ortaya çıkarıldı.

Güvenlik Açığı Yama ile Düzeltildi


Konuyla ilgili açıklama yapan Check Point Ürün Güvenlik Açıkları Araştırma Başkanı Oded Vanunu, “Birincil motivasyonumuz TikTok’un gizliliğini keşfetmekti. TikTok platformunun özel kullanıcı verilerine erişim için kullanılıp kullanılamayacağını merak ettik. TikTok’un gizlilik ihlaline neden olan birden fazla koruma mekanizmasını atlatmayı başardık. Güvenlik açığı, bir saldırganın kullanıcı ayrıntıları ve ilgili telefon numaralarından oluşan bir veritabanı oluşturmasına olanak verebilirdi. Bu derecede hassas bilgilere sahip bir saldırgan, hedefli kimlik avı veya diğer suç eylemleri gibi bir dizi kötü amaçlı etkinlik gerçekleştirebilir” ifadelerini kullandı.

Güvenlik açığı, bir yama ile düzeltilse de uygulama ile ilgili soru işaretleri devam ediyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*