Tiktok’a Anti-Reklam Kampanyası Düzenlendi

 

Anti reklamcılık odaklı bir strateji izleyen ABD merkezli MSCHF Media Şirketi,  TikTok çatısı altında belirlenen konularla ilgili video çeken kişilere ödeme yapacağını ve bu sebeple dokuz yeni TikTok sesi yarattığını açıkladı


Reklam sektörünün, günümüz koşullarında bir çok medya unsurunu çatısının altında toplaması, kullanımı giderek artan sosyal medya kanallarının, dijitalleşmenin en yoğun yaşandığı sektörler arasında yer alması, bir çok farklı tanıtım ve eleştirel bakış sunan kurumların yararlı ve çarpıcı yapılanmalarına olanak sağlıyor.

Bununla birlikte kreatif reklam ajansları; popüler platformlar, popüler kültür dayatmaları ve sosyal medya psikolojisiyle mücadele içinde yer alıyor. MSCHF isimli ABD merkezli kreatif reklam ajansı da, TikTok’un giderek kontrol edilemez bir hale gelmesine karşı hamle yapmaya karar verdi.

Anti Reklamcılık Kulübü isimli bir kampanya başlatan ve sloganları: ” Markaları Öldür; Paraları Al” olan grup, dokuz yeni TikTok sesi yayınladı. Eğer kullanıcılar bu sesleri kullanarak bir TikTok videosu çeker ve bu video belirli bir izlenme sayısına ulaşırsa, kullanıcı tarafından kanıt sunulması dahilinde MSCHF kullanıcılara belirli bir miktar ödeme yapacacağını açıkladı.

MSCHF reklam ajansından tiktok'a hamle geldi

Özellikle de satma kültürünün yükselişinden rahatsızlığını dile getiren MSCHF, sponsorlu gönderileri sosyal medyaların her zaman her yerde bulunan kötülüğü olarak tanımlıyor. Medya şirketinin yükselişinden ve satma politikalarından rahatsız olduğu birkaç marka ise şu şekilde:

  • Tesla: Kurucu Elon Musk
  • Amazon: Kurucu Jeff Bezos
  • Tik-Tok: Geliştirici Bytedance Şirketi
  • Palantir: Kurucu ortaklar: Peter Thiel,Alex Carp, Stephen Cohen, Joe Lonsdale, Nathan Gettings
  • Facebook: Kurucu Mark Zuckerberg
  • Fashion Nova: Richard Saghian

 

MSCHF’in belirlediği ücret politikası ise şu şekilde;

♦ İnsan haklarını ve sendikal faaliyetleri engellediği için Amazon’u hedef alan bir video çekmek 100 dolar,

♦ Sendikal faaliyetleri engellediği ve çalışan sağlığını ihmal ettiği için Tesla’yı hedef alan videolar için 1000 dolar,

♦ Nefret söylemleri nedeniyle Facebook’u hedef alan videolar için 4000 dolar tutarında ödeme yapılacak.

MSCHF’in bu kampanyasının, TikTok fenomenleri tarafından nasıl bir talep göreceği ve beklenen ivmeyi yakalayıp yakalayamayacağı şimdiden merak ediliyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*