Tiktok Yılın İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı

 

Kısa video odaklı sosyal medya platformu TikTok, yılın ilk çeyreğine ilişkin Şeffaflık Raporunu yayınladı. OcakŞubat ve Mart ayını kapsayan raporda, başlıca Topluluk Kuralları ihlalleri, kullanıcılar hakkında yapılan uygulamalar, ülkelere göre kaldırılan içerikler ve bilgi güvenliği gibi konulara yer verildi.


TikTok tarafından paylaşılan raporda 2021’in ilk çeyreği baz alınırken, en fazla videonun yayından kaldırıldığı ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD’den yalnızca üç ay gibi kısa bir süre zarfında 9 milyon 540 bin 88 içerik silindi.

ABD’yi takiben 6 milyon 495 bin 992 video ile Pakistan, en çok videonun kaldırıldığı ülkeler sıralamasında ikinci geldi. Üçüncü olarak ise 6 milyon 128 bin 568 videoyla Brezilya göründü.

ABD’nin liste başı konumunda bulunduğu Topluluk Kuralları ihlaliyle kaldırılan videolar sıralamasında TikTok, içeriklerin silinme nedenlerine de açıklık getirdi. Yüzde 36.8 oranında yaş güvenliği problemi ilk sırada yer alırken; yüzde 21.1 oranındaysa yaşa dışı aktiviteler ve denetime tabi ürünler sebep gösterildi.

Yayından kaldırılan içeriklerin 15.6’sı yetişkin içerikleri olarak filtrelenirken; yüzde 8.1 oranında ise şiddet içeren video ve grafikler göze çarptı. Yüzde 8 oranla da taciz ve zorbalığa rastlandı.

TikTok, Avrupa Güvenlik Danışma Konseyi Kuruyor

2021’in İlk Çeyreğinde 61 milyondan fazla video imha edildi


Üç ayda toplamda 61 milyon 951 bin 327 videonun Topluluk Kuralları ihlaliyle kaldırıldığını açıklayan TikTok, bu şartları görmezden gelen 11 milyon 149 bin 514 hesabı tamamen yasakladı. Silinen profillerin 7 milyondan fazlasının ise 13 yaş altındaki bireylere ait olduğunu tespit etti.

Kaldırılan videoların yüzde 82’si görüntülenmeden önce kaldırılırken; yüzde 91’i herhangi bir kullanıcı tarafından bildirilmeden silindi. Yüzde 93’ü yayınlandıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde platformdan imha edildi.

TikTok, reklamcılık politikaları ve kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1 milyon 921 bin 900 reklamı ise reddettiğini bildirdi.

TikTok: ABD'li yargıç, indirme yasağını askıya aldı - BBC News Türkçe

TikTok COVID-19 Bilgi Merkezi Büyük Talep Gördü


2020’nin ikinci yarısı itibariyle platforma eklenen COVID-19 bilgi merkezi, tüm dünyada 1 milyar 535 milyon 114 bin 921 kez görüntülendi. 1 milyondan fazla videoya, kullanıcıları bilgi merkezine yönlendiren bannerlar eklenirken; 11 milyarı aşkın görüntülenme sayısı dikkat çekti.

Kullanıcıları doğrudan Dünya Sağlık Örgütü’ne veya yerel halk sağlığı birimlerine yönlendiren pandemi ve aşı konu etiketlerine kamu spotu eklendi. Ayrıca TikTok, COVID-19’a karşı yanlış bilgilendirme içeren 30 bin 624 videoyu yayından kaldırdı.

Kaynak: TechInside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*