TikTok İnternet Trafiği Popülaritesinde Google’ın Önüne Geçti

 

Çinli ByteDance çatısı altında hizmet veren video paylaşım platformu TikTok, ABD’li teknoloji devi Google’ın önüne geçerek internet trafiği açısından en popüler online platform haline geldi.


Siber güvenlik şirketi Cloudflare’e göre, viral video uygulaması TikTok, Google’dan daha fazla kullanılıyor. Yıl içinde bazı aylar öne geçen TikTok, Ağustos ayından bu yana birinciliği Google’dan aldı.

Google geçen yıl internet trafiği bakımından birinci sıradayken, TikTok 7. sıradaydı ve Amazon, Apple, Facebook, Microsoft ve Netflix de ilk 10’da yer alıyordu.

Kovid-19 salgını nedeniyle evlerine kapanan insanların eğlence arayışının TikTok’un ilk sıraya yerleşmesinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

PLATFORMLARIN 2021’DEKİ İNTERNET TRAFİĞİ SIRALAMASI


  • TikTok
  • Google
  • Facebook
  • Microsoft
  • Apple
  • Amazon
  • Netflix
  • YouTube
  • Twitter
  • WhatsApp

Sensor Tower veri şirketine göre, bu yıl Temmuz ayında TikTok uygulamasının yüklenme sayısı 3 milyarı aşmıştı.

TikTok uygulamasının bir milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve bu sayı giderek artıyor.

Çin’de sansüre karşı kullanılan bu uygulama Douyin adıyla biliniyor ve farklı bir ağ üzerinden işliyor.

Douyin Eylül 2016’da aktif hale geldi. Çin, bir süre önce, 14 yaşından küçük kullanıcıların uygulamada geçirebileceği zamanı günlük 40 dakika ile sınırlamıştı.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ HEP TARTIŞMA KONUSU OLDU


TikTok, bir başka Çin merkezli sosyal medya şirketi Musical.ly ile birleştikten sonra 2018’de uluslararası operasyonlarını başlattı.

TikTok o günden beri tartışmalı bir platform oldu. 2019’da Hindistan platformu geçici olarak yasakladı. Platform, ABD’de açılan soruştura yasal yaş sınırından küçük kullanıcıların içerik yayımlaması gerekçesiyle 5 milyon dolar civarında cezaya tabi tutuldu.

Uluslararası başarı kazanmış Çin merkezli uygulamalardan biri olarak TikTok hakkında Çin dışındaki politikacılar ve düzenleyici kuruluşlar güvenlik ve mahremiyet kaygılarını dile getirdi.

TikTok geçen yıl Çin hükümeti tarafından kontrol edildiği iddialarını reddetmiş, veri devri konusunda hükümetten talep gelse de bunu geri çevireceğini duyurmuştu.

TİKTOK’TAKİ PEYNİRLİ MAKARNA VİDEOSU, EN FAZL ARANAN TARİF OLDU


Yemek sektörü TikTok’un başarısında yemek tarifleri içeren ve milyonlarca kez izlenen videolar önemli rol oynuyor.

Mart ayında ABD’de TikTok Kitchen adıyla yeni bir yemek sipariş teslimi hizmeti başlatıldı. Peynirli makarna tarifini içeren video, 2021’de Google’da en fazla aranan yemek tarifi oldu.

TikTok Kitchen’ın Amerikalı ortağı Planet Hollywood, Buca di Beppo ve Bertucci’s gibi yemek şirketlerinin sahibi Robert Earl, ilk aşamada ülke çapında 300 TikTok restoranı kuracaklarını ve 2022 yılı sonunda bu sayıyı 1000’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. TikTok Kitchen ayrıca Earl’ün işlettiği diğer zincirlerde de hizmet verecek.

Kaynak: BBC

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*