Ticketmaster Veri İhlali Davası Sonuçlandı

2006 yılında Biletix’i satın alan Ticketmaster, 2018 yılında yaşanan veri sızıntısı nedeniyle geçtiğimiz günlerde 1,25 milyon sterlin para cezasına çarptırıldı


Günümüzde online platformların kullanıcılarının verilerinin güvenliğini sağlama zorunluluğu bulunsa da, sistemlerindeki açıklardan faydalanan siber saldırganlar sebebiyle ciddi veri sızıntıları ve çeşitli dolandırıcılıklarla karşılaşılabiliniyor. Herhangi bir veri ihlali durumunda ise bu platformlar oldukça büyük yaptırımlarla karşılaşabiliyorlar.

2018 yılında, hacklenen ve 9,4 milyon kullanıcının bilgileri ele geçirilen Ticketmaster ise konuyla ilgili çok büyük bir davayla karşı karşıya kalmıştı. İngiltere’de veri güvenliğini denetlemekle sorumlu Information Commissioner Office tarafından yapılan incelemeler neticesinde, Ticketmaster’ın İngiltere departmanına 1,25 milyon sterlinlik para cezası verildi.

Ticketmaster’daki kullanıcı verilerine ise sohbet botundaki bir açık aracılığıyla ulaşıldığı tespit edilmişti. Bu olaydan birkaç gün sonra ise Biletix tarafından açıklama yapılmış ve kullanıcıların bu olaydan etkilenmediği duyurulmuştu. Etkilenen 9,4 milyon kullanıcının ise Avrupa bölgesindeki kullanıcılar olabileceği düşünülüyor.

Bu veri sızıntısı sonrasında elde edilen bilgilerle Barclays isimli bir bankanın müşterisi 60 bin dolar dolandırılmıştı. Ayrıca Monzo isimli bir banka ise 6 bin müşterinin kart numarasını değiştirmek zorunda kalmıştı. ICO tarafından büyük bir ceza alan Ticketmaster’ın, Keller Lenkner isimli bir hukuk bürosu tarafından açılan davası ise henüz sonuçlanmadı. Bu davadan da Ticketmaster’a yüklü bir para cezası gelebilir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*