The New York Times, Wordle Kelime Oyununa Reklam İzleyiciler Yerleştirdi

 

Wordle adlı kelime oyunu, tüm dünyada her yaştan kişiye hitap eden bir kelime oyunu olarak, The New York Times tarafından satın alınmıştı. Oyuna ilişkin son edinilen bilgilere göre ise dünya çapında milyonlarca fanatiği bulunan oyuna, kullanıcılardan habersiz para kazanma metotları eklendiği ortaya çıktı.

The New York Times Wordle Oyununun Sitesine Reklam İzleyiciler Yerleştirdi

Geçtiğimiz ayların en çok konuşulan oyunu olan ve günde sadece bir kere oynanabilen kelime bulma oyunu Wordle, ilk yayımlandığında tamamen ücretsizdi. Oyunun geliştiricisi  Jason Worlde 2021 Ekim ayında çevrimiçi kelime oyununu kendi web sitesinde yayınlıyordu. Ancak oyun The New York Times tarafından satın alındıktan sonra dev medya şirketi , oyunun web adresinde değişikliğe gitti. Bu sürecin ardından ortaya çıkan yeni bir bilgiye göre ise ABD merkezli şirket, değiştirdiği web adresi üzerinden para kazanmak için siteye reklam izleyiciler ekledi.

Tehdit Analizi: Üçüncü Parti Uygulamalar ve Veri İhlalleri

Wordle Kelime Oyununda Üçüncü Parti Reklam İzleyiciler Bulundu

Wordle kelime oyununun web sitesine, Google ve Oracle dahil olmak üzere üçüncü taraf şirketlere kullanıcı verilerini gönderen reklam izleyicilerin eklendiği öğrenildi. Günümüzde sayısı oldukça fazla olan tüm büyük web siteleri, kişiye yönelik hizmet ve kullanıcılara hedefli reklamlar sunmak için reklam izleyicileri kullanmakta ancak Wordle’ın diğer web sitelerinden ayrılan tarafı, kâr amacı gütmüyor olması.

Wordle’a eklenen reklam izleyicilerin kullanılma amaçlarından birisi de, The New York Times’ın oyunu satın almak için harcadığı paranın bir kısmını telafi etme planı olabilir. Ancak esas can alıcı nokta Wordle sitesinde reklam izleyicilerinin bulunduğuna dair kullanıcılara bir uyarı gösterilmiyor olması.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*