Teslaya Siber Saldırı Girişimi Doğrulandı !

Bu haftanın başlarında Amerika Birleşik Devletleri, bir şirkete yönelik siber saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle bir Rus vatandaşını gözaltına aldığını duyurdu. Gözaltı ile ilgili yapılan açıklamada ABD Adalet Bakanlığı, bir Rus vatandaşını Nevada şirketinin bir çalışanını 1 milyon dolar karşılığında işverenlerinin ağına kötü amaçlı yazılım yüklemeye ikna ettiği gerekçesiyle gözaltına aldığını söyledi.

Tesla, BMW'yi Sollayarak Dünyanın En Değerli 4. Şirketi Oldu - Ekonomi

 

Nevada bulunan ancak ismi verilmeyen şirketin Elon Musk’un başında olduğu Tesla olduğu ortaya çıktı. Tesla’ya yönelik olduğu iddia edilen siber saldırı girişimi ise sonrasında Elon Musk tarafından doğrulandı.

 

 

Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden ‘’Bu ciddi bir saldırıydı’’ ifadesini kullandı.

Elon Musk, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Tesla’nın lityum-iyon pil ve elektrikli araç alt montaj fabrikası Tesla Gigafactory’ye siber saldırı girişiminin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile birlikte yapılan çalışmalar sonucu engellendiğini duyurdu. Tesla şirketinin haberlerini yayınlayan internet sitesi Teslarati’nin yaptığı haberde de, siber saldırıya uğrayan şirketin Nevada eyaletindeki Tesla tesisi olduğu belirtilerek iddialar doğrulandı.

Siber Saldırının Amacı Yüklü Bir Fidyeymiş

Mahkeme belgelerine göre, Egor Igorevich Kriuchkov adlı 27 yaşındaki Rus, daha önce 2016’da görüştüğü Tesla’nın çalışanlarından birine WhatsApp aracılığıyla ulaştı. Kriuchkov, Tesla çalışanına Rus merkezli bir hacker grubuyla çalıştığını ve çalışana Tesla’nın dahili ağına özel olarak oluşturulmuş bir kötü amaçlı yazılım yüklemesini önerdi.

Kriuchkov, hacker grubunun 250.000 dolar harcadığı kötü amaçlı yazılımın Tesla’nın ağından veri alıp uzaktaki bir sunucuya yükleyeceğini söyledi. Plan, hassas Tesla dosyalarını çalmak ve ardından Teslayı büyük çaplı bir fidye ödemesine zorlamak, ödemediği takdirde de verileri serbest bırakmakla tehdit etmekti.

FBI’ın Rusça konuşan bir göçmen olarak tanımladığı çalışan, Kriuchkov ile ilk görüşmesinin ardından teklifi Tesla ve FBI’a bildirdi.

FBI, pazartesi günü Egor Igorevich Kriuchkov’u tutuklayarak saldırıyı engellediğini duyurdu.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?