Tesla Otopilot Verilerini Paylaşmak Zorunda Bırakıldı

 

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’nın otopilot verilerini güvenlik araştırmaları için paylaşmasını istedi. Tesla eğer paylaşımda bulunmazsa para cezasına çarptırılacak.


ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’ya ayrıntılı Otopilot verilerini 22 Ekim’e kadar teslim etmesini, aksi takdirde 115 milyon dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Ağustos ayında NHTSA, otopilot etkinleştirilmiş Tesla araçlarının yanıp sönen ışıklarla park halindeki ilk müdahale araçlarına çarptığı olayları araştırdığını duyurdu. Ajans başlangıçta 2018’den bu yana 17 yaralanma ve bir ölümle sonuçlanan bu tür 11 kazaya atıfta bulundu, ancak bu Cumartesi 12. bir kaza meydana geldi.

Otomobil üreticisine gönderdiği bir mektupta NHTSA, Tesla’ya sürücü yardım sisteminin nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi vermesini söyledi. Ajans, otopilot devredeyken insan sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasını nasıl sağladığını ve nerede kullanılabileceğine dair sınırlamalar olup olmadığını bilmek istiyor.

Birkaç ay önce şirket, Model 3 ve Model Y araçlarındaki dikiz aynasının üzerine monte edilen kamerayı “Otopilot devredeyken sürücünün dikkatsizliğini tespit etmek ve uyarmak” için etkinleştirdi.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*