Tesla Hisselerinde 50 Milyar Dolar Kayıp

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Californiadaki fabrikasında düzenlenen Batarya Günü adlı etkinlikte yatırımcılara gelecek planlarını anlattı. Musk’ın sunumundan hemen sonra Tesla hisseleri yaklaşık yüzde 6 civarında değer kaybetti.


Tesla CEO’sunun yeni yatırım planları ve üretim stratejisinin birçok hissedarı tatmin etmediği öğrenildi.

Yatırımcılar oluşan hayal kırıklığı sonucu birkaç saat içerisinde yaklaşık 50 milyar dolarlık hisse satışında bulundu. Öte yandan Musk, bu etkinlikte Tesla’nın önümüzdeki üç yıl içinde yeni geliştirilmiş bataryası sayesinde 25 bin dolardan piyasaya çıkacak bir araba üreteceğini duyurdu.

Yatırımcıların her birinin kendi Tesla’ları ile katıldığı etkinlikte elektrikli araç şirketi Tesla’nın, bataryalarını önümüzdeki dönemde nasıl geliştireceği aktarıldı.

Musk, bu etkinlikte Tesla’nın önümüzdeki üç yıl içinde yeni geliştirilmiş bataryası sayesinde 25 bin dolardan piyasaya çıkacak bir araba üreteceğini duyurdu.

Musk, daha önce Tesla’nın büyük ihtimalle hiçbir zaman 35 bin doların altında bir araba üretmeyeceğini söylemişti.

Tesla’nın kendi bataryalarını geliştirmesiyle batarya üretim maliyetlerinin azalması sayesinde, daha ucuza araç üretilebileceğini söyleyen Musk, bu arabanın aynı zamanda tamamen otomatik olacağını da ifade etti.

Elon Musk tweet wipes $14bn off Tesla's value - BBC News

TESLA, MUSK’IN SUNUMU SONRASI 50 MİLYAR DOLAR DEĞER KAYBETTİ

Etkinlikte ayrıca Tesla’nın batarya tasarımında ve batarya üretim kapasitesinde nasıl teknik yenilikler yapıldığı detaylıca anlatıldı.

Ancak Elon Musk’ın sunumundan hemen sonra Tesla hisseleri yaklaşık yüzde 6 civarında değer kaybetti. Tesla CEO’sunun yeni yatırım planları ve üretim stratejisinin birçok hissedarı tatmin etmediği öğrenildi. Yatırımcıların oluşan hayal kırıklığı sonucu yaptıkları satışlarla şirketin piyasa değeri birkaç saat içerisinde yaklaşık 50 milyar dolar düştü.

Yatırımcılar etkinlikte Elon Musk’ın 10 yıl içerisinde 1 milyon menzilli batarya ile batarya şarj masraflarının azaltılması yönünde somut proje beklentisi içerisindeydi. Ancak bu beklenti karşılık bulmadı.

Tesla bataryaları 2019 yılı verilerine göre KWh başına 156 dolara mal oldu.

Diğer yandan Tesla, Model S Plaid adında, 520 mil menzilli yeni sedan modelini tanıttı. Saatte 320 km hız yapan yeni modelin 2021 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*