Tersine Mühendislik (Reverse Engineering) Nedir

 

Tersine mühendislik, aslında tarihe bakıldığında, Sanayi Devrimi‘nden bu yana hayatımızda olan bir kavram. O zamanlarda açığa çıkan üretim fazlasını pazarlamaya çalışan firmalar, tüketicinin zihnini hedef alırlarken, insanları etkilemekte başarısız olanlar dibi boyluyordu. Aslına bakılırsa şuanda da öyle.


Tersine mühendislik yöntemi, dünya ticaret tarihinin işgüzar firmaları ve devletleri tarafından uygulanmış, sistemin içerisine de büyük bir başarıyla yedirilmiştir. Başarılı firmaların yok satan ürünleri, başarısız firmalara örnek teşkil etmeye başladıktan sonra; Arabalar, uçaklar ve daha nice mühendislik harikaları, başarısız olan firmalarca paramparça edilmişler ve farklı markalar adına tekrar uyarlanmışlardır.

Tersine Mühendislik Nedir - Cemal Mete Hayırlı

Devam eden yıllarda ise Çin, küresel ekonomide söz söylemeden önce tersine mühendislik ürünleriyle tüm dünyayı kasıp kavurdu. Hayatımıza “Çin malı” dediğimiz çakma ürünler girdi ve çekik gözlü dostlarımız, tersine mühendislik sayesinde bugün en kaliteli üretim sanayilerinin kurulduğu ülke oldu.

Günümüzdeki tersine mühendislik uygulamaları çağa uyum sağladı. Sadece araba ve cep telefonları gibi somut ürünlerde değil, soyut olan yazılım sektörüne de girdi. Bunun en net ve bilinen örneklerinden birisi, hızla marka haline gelen Snapchat’in Facebook tarafından kopyalanması. Bünyesinde bulundurduğu mobil uygulamalar olan Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’a getirdiği Hikayeler özelliği ile sosyal medya devi, Snapchat’i büyük zarara soktu.

Yazılım dünyasındaki Reverse Engineering uygulamaları ise, bir uygulamanın oluşturulabilmesi için gereken kodların, programlama dili ne olursa olsun deşifre edilmesi mantığına dayanır.

Reverse Engineering yapan uzmanlar, elde ettikleri kod bilgilerini kendi programlarına aktarırlar ve ufak değişikler sayesinde telif hakkı bile ödemezler.

İyi tarafından bakacak olursak ise, bir firmanın kendi uygulamasındaki hatalı yerleri ortaya çıkarması için önemli bir rol oynar. Diğer yandan amatör girişimciler, uygulamaların hangi mantıkla hazırlandıklarını anlayarak faydalı fikirler elde edebilirler.

Tıpkı Sanayi Devrimi’nden sonraki genç küresel ekonomide olduğu gibi bugün de tersine mühendislik uygulamaları sayesinde sektöre yön verilebiliyor.

Tersine Mühendislik Nedir - Cemal Mete Hayırlı

Pek çok yazılım şirketi ve dev firmalar sırf bu yüzden uygulamalarını geliştirmek için açık kaynak olarak sunmadıkları programlama dilleri geliştiriyorlar. Microsoft’un şu günlerde yeni bir programlama dili geliştirmesi bu yüzden tesadüf değil.

Tersine mühendisliğe en yakın örneklerden biri ise Aselsan‘ın Türk F-16 savaş uçaklarının kaynak koduna erişmek ve hedefleme sistemini değiştirmek için kullanılmıştır.

İşin özü tersine mühendislik ne kadar kötü de anılsa, aslında kullanım amacına göre değişir, ancak bunu siz değerli okurlarım da biliyor ki bir başkasının yaptığı projeden para kazanmak gelir elde ederek haksız kazanç elde etmenin sonu yoktur.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?