Teknoloji Devi IBM Dağılıyor

 

ABD merkezli teknoloji şirketi IBM 109 yıllık şirketini bölme kararı aldı. Yeni şirket 2021 sonu itibarıyla yeni bir isimle faaliyete başlayacak


1911 Yılında Kurulmuş olan ve 170’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olan IBM ya da International Business Machines Corporation, New York merkezli dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. Dünya üzerindeki işlevsel ilk kişisel bilgisayar olan IBM PC’den günümüze bir çok yenilikle gelen IBM, 109 yılın ardından bölüneceğini açıkladı.

IBM, veri merkezleri için teknik destek sağlayan bilgi teknoloji birimini ayrı bir şirket olarak halka açacağını ve Uluslararası haber ajansı Reuters’ta yer alan habere göre de, yeni şirket 2021 sonu itibarıyla yeni bir isimle faaliyete başlayacağını duyurdu.

Şirket bu hamlesiyle IBM markası altında otomasyon ve bulut faaliyetlerine daha çok odaklanmayı amaçlıyor.

Sürpriz açıklama şirketin genel müdürü Arvind Krishna’dan geldi. IBM, Krishna yönetiminde geçen sene bulut alanında hizmet veren Red Hat şirketini rekor bir bedelle 34 milyar dolara satın almıştı.

Firma bu alanda 115 ülkede 4 bin 600 müşteriye hizmet veriyor. IBM’in toplamda 410 bin çalışanı bulunuyor ve kurulacak yeni şirketin 90 bin çalışanı olacak.

2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin satış beklentilerini de açıklayan IBM, bu dönemde 17,6 milyar dolarlık satış öngörüyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*