Bilişime Yön Verenler: Peter Thiel Kimdir

 

Teknoloji, bilişim, internet ve sanal dünya kavramları hayatımıza girdiğinden beri yaşam seyrimiz birçok yönde değişti. Değişen ve gelişen modern dünya kavramlarına aşina olmaya ve içten içe hayatımızda yer vermeye başladık. İlk zamanlar önceliğimiz iletişim kurabilecek araçlarken, günden güne farklı isteklerimiz doğmaya başladı. Daha gelişmiş, daha hızlı işlem yapabilen, internet bağlantısını kullanabilen, daha estetik, daha hafif diyerek farklılaştı isteklerimiz. Bilgisayardan, telefona; telefondan, tablete; tabletten, çiplere her şey birkaç on yılda bambaşka bir hale geldi. Halk pazarlarından, marketlere; marketlerden, AVM’lere; AVM’lerden e-ticarete geçiş yaptık. Birçok farklı site, kanal, uygulama ve portal var artık ticaret için. Hatta artık dünyadaki sanal para miktarı, basılı parayla kıyaslanamayacak düzeyde. Artık e-ticaret yollarımız ve o yollar için e-”para”larımız var. Paypal de bu e-para transfer sistemlerinden birisi. İlk çıktığı zamandan bu yana değerini milyar dolarlara katlayan Paypal ve Kurucusu Peter Theil bugünkü konumuz. Bakalım Peter Theil Kimdir ve Paypal Nedir ?


Peter Thiel Is Very, Very Interested in Young People's Blood | Inc.com

Peter Thiel, 11 Ekim 1967 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya geldi. Thiel’in ailesi sürekli farklı şehirlere taşındığından, Thiel ilköğrenimi sırasında 7 okul değiştirmek zorunda kaldı. San Mateo Lisesi’nde orta öğrenimini tamamlayan Peter Thiel, Stanford Üniversitesi Felsefe bölümünü kazandı. 1987 yılında  ilk girişimine de atıldı; The Stanford Review isimli gazeteyi kurdu ve baş editörlük görevini üstlendi. Aynı zamanda yüksek öğrenimini Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam ettirdi. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nde adalet sekreterliği yaptı fakat bu görevinde başarısız oldu. Daha sonra New York’ta bulunan ve zamanın çok saygın bir hukuk bürosu olan Sullivan & Cromwell Hukuk bürosunda avukatlık yapmaya başladı.

Thiel, burayı : Herkesin Dışarıdan bakınca içeri girmek istediği, içeriye girdikten sonra da dışarıya çıkmak istediği bir yer olarak tanımlıyor.

Thiel, istediği işin bu olmadığına karar verdi ve hemen hemen 7 ay sonra bu işten de ayrıldı. O süreçle ilgili ;

“Tam olarak yedi ay ve üç gün sonra işi terk ederken koridordaki avukatlardan biri bana “Biliyor musun, Alcatraz’dan kaçılabileceği aklıma bile gelmezdi,” dedi. Elbette bu doğru değildi, ön kapıdan çıkar bir daha da geri gelmezdin, olur biterdi. Ancak bu insanların psikolojik olarak yapabilecekleri birşey değildi çünkü benlikleri ve kimlikleri diğer insanlarla çok yoğun bir şekilde rekabet etmek olarak tanımlandığında gitmeyi hayal bile edemez oluyorlar.”

Bu Thiel’in rekabeti dünyada bir rehber gibi kullanmanın nasıl zehirli bir bakış açısı olduğunu farketmesini sağlamış:

“Bence rekabetle ilgili en büyük sorun şu: Bizi çevremizdeki insanlara odaklıyor ve kendimizi geliştirdikçe de bu insanlarla yarışmaya devam ediyoruz ve bu şekilde en sonunda dünyamız da neyin önemli, neyin üstün veya neyin gerçekten anlamlı olduğunun algısını kaybediyoruz.”

O günden sonra Thiel’in yaşamda elde etmek istediği şeyler oldukça farklılaşmış. Tüm bu süreçten sonra İnternet dünyasında çevrimiçi ödemelerde bir boşluk olduğunu fark ederek PayPal üzerinde çalışmaya başlamışlar. Başlamışlar diyorum çünkü Peter Thiel bu işte yalnız değildi. İlk ortağı Max Levchindi.

ELC Podcast - Technology, Leadership, & Opportunity

Max Levchin, Ukrayna doğumlu olan Chicago’lu bir bilgisayar bilimciydi. Mezuniyetinden önce çeşitli start-up’lar kuran Levchin, kurduğu bu şirketlerin satış işlemleri devam ederken Silikon Vadisine doğru yola çıktı. Bu arada tamamen parasız olan Levchin, bir arkadaşının evinde kalmaya başladı. Bu periyotta Levchin, Stanford Üniversitesinde Amerikalı iş adamı, politik aktivist ve yazar olan Peter Thiel tarafından verilen bir konferansa katıldı. Thiel’e iş teklifinde bulunan Levchin, Thiel ile birlikte Field Link adlı bir girişim kurdular. Çeşitli değişikliklerin ve beyin fırtınalarının ardından ikili, PayPal’i kurmaya karar verdi. 1999 yılında tüketicilere kolaylık ve güvenlik sağlamak amacıyla dijital cüzdan olarak tabir ettiği Paypal’ı kurdular. e-Bay satıcılarının, para transferlerini yapmak için daha iyi bir para transfer sistemlerine ihtiyaçları vardı ve Paypal oldukça ilgilerini çekti. Böylece, para transfer işlemleri için PayPal, eBay sitesinde kullanılmaya başlandı. Bu sayede, PayPal büyük bir ilerleme ve popülarite kazandı.


PayPal, bu hizmette tek başına değildi. PayPal gibi Dotbank, PayMe ve X.com da benzer para transfer hizmetleri sunuyorlardı. Bunların içinden X.com, Elon Musk tarafından yönetiliyordu ve Paypal’ın girişimleri X.com tarafından sürekli takip ediliyordu. İki şirket arasında bir rekabet başlamıştı.

Carton jaune du patron de Tesla contre Donald Trump | Tribune de Genève

 

X.com ve Paypal’ın Birleşme Kararı

Bu iki şirket Mart 2000’de birleşmeye karar verdiler. Bu birleşmiş yeni şirketin başında Bill Harris bulunuyordu. Musk başkan, Thiel ise baş finans sorumlusuydu. Bu birleşme daha sonra iki şirketin farklı fikirlere sahip olmasından dolayı olumsuz bir sürece girdi.

Birleşen Şirketin 

Thiel ve Harris arasında başlayan ateşli tartışma, nihayetinde Thiel’in şirketi bırakmasına sebep oldu. Ama şirkette sular durulmamıştı. Artık, şirkette Musk CEO olmuş ve Thiel de başkan olarak göreve dönmüştü ancak işler hala yolunda değildi.

Musk, kademeli olarak X.com’un öne çıkması için Paypal’ı durdurmak istiyordu.

Ama anketler, kullanıcıların X.com’u daha az sevdiğini gösteriyordu. İpleri eline alan Levchin, adeta şirket içinde bir isyana kalkışmıştı. Levchin ve eski yönetim takımı, Musk’ın gitmesi gerektiğini, değilse kendilerinin işi bırakacağını yönetim kuruluna bildirdi. Plan işe yaramıştı ve Yönetim kurulu Musk’ı CEO’luk görevinden aldı, Thiel o süreçte geçici CEO olarak atandı. Deutsche Bank temsilcileri ve Nokia’nın verdiği destek sayesinde Paypal kısa sürede büyümeye başladı ve 2001 yılında 6 milyondan fazla kişi PayPal’ı kullanmaya başlamıştı. PayPal, 15 Şubat 2002 tarihinde halka açıldı ve eBay tarafından 1.5 milyar $ karşılığında satın alındı.


Peter Thiel's Palantir Saw Coronavirus Coming. Now It Braces for the Impact. - WSJ

Paypal ve Palamir şirketinden sonra bir diğer girişimi, küresel riskten korunma fonu Clarium Capital ve bir girişim sermayesi şirketi olan Founders Fund‘ı kurmak oldu. Facebook’un ilk dış yatırımcısıydı ve şirket halka açıldığında bu yatırım Thiel’i milyarder yaptı. 2004 yılında Thiel, Facebook’un %10.2’lik hissesini 500.000$ karşılığında satın alarak Facebook’un yönetim kuruluna geçiş sağladı. Paypal ile büyük bir başarı yakalayan Peter Thiel‘in serveti  2014 yılında Forbes Midas Listesi’nde net 2.2 milyar $ ile 4. sırada ve 2018’de Forbes 400’de net 2.5 milyar $ ile 328. sırada yer aldı. Şu an Silikon Vadisi’nin en önemli girişimcilerinden birisi olan Thiel, FBI ve CIA için araştırmalar yapan Palantir Technologies Şirketinin de kurucusu ve aynı zamanda CEO’su.

Thiel, paranın veya hırsın yönettiği insanlardan değil, hatta bir çok konu da tartışmalı fikirlere sahip. Bunlardan birisi; Kendi teknoloji projelerini yürütmek için, üniversiteden ayrılmaya karar veren kişilere 20 bin dolarlık fonları veren tartışmalı “20 Under 20” adlı gençlik girişimini başlatmış olması. eğitim sisteminin yetersiz ve dağınık olduğunu düşünen Thiel, okumanın her şey olmadığını, girişimciliğin ve cesaretin ise çok şey olduğunu düşünüyor. Hayata bakış açısı oldukça farklı olan Thiel bir röportajında:

“Bence rekabetle ilgili en büyük sorun şu: Bizi çevremizdeki insanlara odaklıyor ve kendimizi geliştirdikçe de bu insanlarla yarışmaya devam ediyoruz ve bu şekilde en sonunda dünyamız da neyin önemli, neyin üstün veya neyin gerçekten anlamlı olduğunun algısını kaybediyoruz.”

Başka bir deyişle, rekabet-odaklı bir dünyada yaşamanın sizi muhtemelen çok hırslı akranlarınızın bir kopyası haline getireceğini düşünüyor ve Thiel bu nedenle yüksek lisans yapmış olan kişileri çalışan olarak işe almıyor. Hayat dinamikleri ve misyonu oldukça farklı olan Thiel, rekabeti kendi ne yapabileceğini öğrenmek için kullananlardan. Girişim, bilişim ve ticaret alanında bir çok kişiye mentorluk yapan Thiel, yaşam gayesini bulmuş olanlardan.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*