Spotify Ses Verileri Kullanımıyla Gündemde

 

Spotify’ın yeni yayınladığı sesli asistan özelliği “Hey Spotify”, kullanıcılarda kişisel veri güvenliği endişelerine sebep oluşuyla gündemde. Spotify’ın bu özellik sayesinde topladığı biyolojik verilerin, nasıl kullanıldığı merak ediliyor.


Spotify’ın geçtiğimiz günlerde bir sesli asistanı piyasaya sürmesi, gizlilik ihlalleri ile ilgili soruları gündeme getirdi. Şirket ise ses verileri toplamak ile ilgili soruları doğrudan yanıtlamaya çalışıyor. Müzik yayını devi, verilerinizi nasıl dinlediği ve kullandığı dahil olmak üzere “Hey Spotify”ın nasıl çalıştığını açıkladı.

Spotify Hacklendi: 300 Bin Hesap Ele Geçirildi

Spotify, Verileri Nasıl Kullandığını Açıkladı


Spotify, bu özelliğin tamamen kullanıcıların isteğine göre etkin olduğunu belirtiyor. Şirket ayrıca asistanın söylenilen her şeyi kaydetmediğini bildiriyor. Sadece onu etkin hale getirecek ses verilerine odaklandığı vurgulanıyor.

Spotify, bir SSS’de, verileri yalnızca ses işlevselliğini artırmak ve özellikler geliştirmek için değil, aynı zamanda “daha alakalı” (yani hedeflenmiş) reklamlar sağlamak için kullandığını belirtti. Bazı bulut depolama sağlayıcıları ve diğer ortaklarla bazı bilgiler paylaştığı da duyuruldu.

Hey Spotify; yaş, cinsiyet, aksanlar ve hatta “duygusal durum” gibi ayrıntıları tespit edebilecek.

Teorik olarak, Spotify bu özelliği ya kullanıcı çıkarmak yada duyguları takip etmek için kullanacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*